Certifikimi i rezultateve brenda 2-3 ditėve i pa(mundur)

Shko poshtė

Super Certifikimi i rezultateve brenda 2-3 ditėve i pa(mundur)

Mesazh nga GentleMan prej Tue Dec 15, 2009 5:16 pm

Pėrderisa kryetarja e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Nestrin
Lushta ka pohuar pėr Radio Dukagjinin se brenda dy-tri ditėve do tė
certifikohen rezultatet e raundit tė dytė tė zgjedhjeve lokale, pėr
kryetarin e Komisionit Zgjedhor pėr Ankesa dhe Parashtresa, Tahir Recaj
njė gjė e tillė ėshtė e pamundur tė ndodhė deri javėn e ardhshme, pėr
shkak tė kohės qė merr procedura e shqyrtimit tė ankesave.
Nga
puna e Komisionit Zgjedhor pėr ankesa dhe parashtresa dhe Qendrės se
Numėrimit tė Votave varet certifikimi i rezultateve tė raundit tė dytė
tė zgjedhjeve pėr kryetar komunash.

Kryetarja e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Nestrin Lushta pret qė
brenda 2-3 ditėve rezultatet tė certifikohen. “Nuk mund ta them me
precizitet mirėpo presim qė kjo tė ndodhė brenda 2-3 ditėve”, tha ajo.

Ndėrkohė duke folur rreth mundėsisė qė nė Prizren tė shkohet nė
rivotim, Lushta thekson se nuk pėrjashtohet mundėsia. “Kėtė nuk e di,
do ta shikojmė se si ėshtė puna, nėse ka nevojė do tė shkohet, normal”.


Nė KZAP janė dorėzuar 13 ankesa, me pretendimet pėr parregullsi nė
procesin e votimit. Kryetari i kėtij Komisioni, Tahir Recaj thekson qė
ėshtė e pamundur qė ankesat tė shqyrtohen para javės sė ardhshme, kjo
nėnkupton qė edhe rezultatet nuk mund tė certifikohen pa vendimet e
KZAP-it.

“Nuk besoj qė brenda tri ditėve. Afati tre ditėsh ėshtė afat kur pala
kundėrshtare ka tė drejtė tė paraqes ankesė, pastaj kėrkohet edhe njė
afat tjetėr por sidoqoftė besoj qė brenda javės sė ardhshme do tė
pėrfundojmė me ankesat dhe do i hapim rrugė certifikimit”, tha ai.

Nė 21 komuna tė Kosovės kandidatėt pėr kryetar komunash nė raundin e
parė nuk kishin arritur tė marrin mė shumė se 50 pėrqind tė votave.
Ndėrkohė, sipas rezultateve preliminare tė KQZ-sė, pas pėrfundimit edhe
tė raundit tė dytė, pasqyra e komunave tė fituara nga subjektet
politike ėshtė kjo: Partia Demokratike e Kosovės udhėheq me 15 komuna,
Lidhja Demokratike e Kosovės nė 7, po aq sa ka edhe Aleanca pėr
Ardhmėrinė e Kosovės, Partia Liberale Serbe dy komuna, njė komunė do tė
udhėhiqet nga pakica turke, njė nga Iniciativa Qytetare Serbe dhe njė
tjetėr nga kandidati i pavarur

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi