Sllovakia do t trheq nj pjes t ushtarve

Shko posht

Super Sllovakia do t trheq nj pjes t ushtarve

Mesazh nga Binnd prej Tue Jan 05, 2010 10:08 am

Sllovakia do t trheq nj pjes t ushtarve
Autoritetet sllovake planifikojn q deri n fund t ktij viti t
trheqin 139 ushtar q shrbejn n kuadr t misionit paqeruajts
KFOR n Kosov dhe t l vetm 20 ushtar n shrbimet e informimit.
Ministri sllovak i Mbrojtjes, Jarosllav Bashka, ka thn sot se vendimi
pr trheqjen e ushtarve sht n pajtim me planin e NATO s pr t
reduktuar gradualisht numrin trupave t KFOR it n Kosov nga rreth
15.500 n 5.500.

"Deri n fund t vitit 2010, eta e motorizuar, e cila n Kosov
shrben nn flamurin e NATO s mund t arrij n shtpi. M nuk
llogaritet n grupin multinacional Qendra, n t cilin shrbejn
ushtart tan", ka thn ai.

Sllovakia, e cila nuk e ka njohur pavarsin e Kosovs, sht e
pranishme me trupat e saja n Kosov q 11 vjet. Njsia e par prej 40
inxhiniersh ka ardhur n vitin 1999 dhe ka shrbyer n kuadr t
batalionit austriak. Q nga viti 2002, n baz t marrveshjes me
Ministrin eke t Mbrojtjes, njsia sllovake shrben n batalionin
eko-sllovak t KFOR-it.__________________
avatar
Binnd
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 4427
Mosha : 28
Viti: : 09/09/1989
Vendbanimi: : New Jersey,USA
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/11/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi