Medalja e Artė e Pavarėsisė pėr Mesicin

Shko poshtė

Super Medalja e Artė e Pavarėsisė pėr Mesicin

Mesazh nga GentleMan prej Fri Jan 08, 2010 12:25 pm

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu e ka dekoruar
sot presidentin e Republikės sė Kroacisė, Stjepan Mesic me “Medaljen e
Artė tė Pavarėsisė”, nė njė ceremoni organizuar nė kabinetin e
presidentit Sejdiu.
Fillimisht, presidenti Sejdiu e ka
pritur presidentin Mesic me nderimet mė tė larta shtetėrore. Tė dy
presidentėt kanė parakaluar para Gardės Ceremoniale, ndėrsa mė pas kanė
zhvilluar njė takim, nė fund tė tė cilit edhe presidenti Sejdiu i ka
dorėzuar mikut tė madh tė Kosovės, presidentit Mesic, dekoratėn e
lartė, e cila u jepet qytetarėve tė Kosovės dhe atyre tė huaj, tė cilėt
kanė dhėnė kontribut tė veēantė pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
Duke dorėzuar dekoratėn, presidenti Sejdiu theksoi se presidenti
Mesic ka qenė gjithmonė pėrkrahės i synimeve legjitime tė popullit tė
Kosovės pėr liri e pavarėsi. Si president i fundit i ish-federatės
jugosllave, nė kohėn kur Serbia e Milosevicit e kishte
institucionalizuar dhunėn brutale kundėr shqiptarėve nė Kosovė, Stjepan
Mesic, si rrallėkush asokohe, mbrojti pa asnjė hezitim tė drejtėn tonė
pėr vetėqeverisje dhe mėvetėsi. Qė nga ajo kohė, presidenti Mesic e ka
pėrkrahur Kosovėn fuqishėm nė tė gjitha institucionet dhe forumet
ndėrkombėtare, nė tė cilat ėshtė folur pėr vendin tonė.
Vendi i tij, Republika e Kroacisė e ka njohur shumė shpejt
pavarėsinė e Republikės sė Kosovės, ndėrsa diplomacia kroate, dhe
veēanėrisht presidenti Mesic, ka dhėnė ndihmė tė rėndėsishme edhe nė
procesin e sigurimit tė njohjes sė pavarėsisė sė vendit tonė nga sa mė
shumė shtete tė botės demokratike. Tash sė fundi, nė Gjykatėn
Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė, Kroacia mbrojti fuqishėm
legjimitetin e pavarėsisė sė vendit tonė dhe tė drejtėn e popullit tė
Kosovės pėr tė jetuar i lirė, theksoi presidenti Sejdiu.
Nė tė gjitha kėto zhvillime, vijoi presidenti Sejdiu, roli i
presidentit Mesic ka qenė esencial, ndaj unė, ne emėr tė popullit dhe
tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės, i shpreh edhe njė herė
mirėnjohjen e thellė pėr gjithė atė qė ai ka bėrė dhe po bėn pėr
Kosovėn. “Presidenti Mesic ka qenė dhe mbetet njė mik i dėshmuar i
Kosovės. I tillė do tė nderohet gjithmonė nga populli dhe institucionet
e Republikės sė Kosovės”.
“Si president i Kosovės, unė kam pasur privilegjin e veēantė ta kem
mik personal dhe tė bashkėpunoj ngushtė me presidentin Mesic nė njė
periudhė shumė tė rėndėsishme pėr vendin tonė, ndaj, edhe nė kėtė ēast
solemn, dua t’i vlerėsimin tim dhe tė popullit tė Republikės sė Kosovės
pėr kontributin e jashtėzakonshėm qė ka dhėnė dhe po jep edhe sot pėr
vendin tonė”, pėrfundoi Sejdiu.
Presidenti i Republikės sė Kroacisė, Stjepan Mesic, nė njė fjalė tė
shkurtėr, theksoi ndihmėn dhe pėrkrahjen nė vazhdimėsi tė tij dhe tė
Kroacisė pėr Republikėn e Kosovės, duke dhėnė kėshtu njė kontribut tė
ēmueshėm pėr stabilitetin e gjithė rajonit.
Duke falėnderuar pėr dekoratėn e dhėnė nga presidenti Sejdiu,
presidenti Mesic tha se ka marrė shumė dekorata nė kėto dhjetė vjet sa
ishte kryetar i Kroacisė, porse dekorata e dhėnė nga Presidenti i
Kosovės, si dekorata mė e lartė e shtetit mė tė ri nė botė, do tė jetė
pėr tė e dashur dhe e veēantė.
Mesic gjithashtu do tė marrė pjesė edhe nė njė seancė solemne tė
Kuvendit tė Kosovės, ndėrkaq do tė shpallet edhe "Qytetar Nderi i
Prishtinės".
Gjatė qėndrimit nė Kosovė, ai gjithashtu do tė vizitojė
paqeruajtėsit kroatė nė pėrbėrje tė KFOR-it dhe do tė vizitojė
Janjevėn, njė qytezė 20 km nė jug tė Prishtinės, tė banuar me popullatė
kroate

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi