Bondsteel: Bizneset vendore ndihmojnė nė menaxhimin e mbeturinave

Shko poshtė

Super Bondsteel: Bizneset vendore ndihmojnė nė menaxhimin e mbeturinave

Mesazh nga GentleMan prej Fri Jan 08, 2010 12:26 pm

Ajo qė filloi si kėrkim pėr gjetjen e njė zgjidhjeje pėr
trajtimin e mijėra shisheve prej plastike qė hidhen ēdo ditė kėtu nė
Kampin Bondsteel, u shndėrrua nė njė pėrpjekje tė gjerė tė
institucioneve vendore qė tė promovojnė njė menaxhim tė pėrgjegjshėm tė
mbeturinave nė Kosovė.
Me javė tė tėra, ushtarėt e
TOSHK-Lindje kanė punuar me USAID-in dhe organizata tė tjera
joqeveritare qė tė pėrfshijnė grupe vendore nė pėrpjekjet pėr
reciklimin e mbeturinave dhe, njėkohėsisht, pėr tė nxitur zhvillimin
ekonomik nė Kosovė.
Sipas nėnkolonelit Anthony S. Cruz, nga Njėsiti pėr Ēėshtje Civile
tė KFOR-it pranė Trupave Operative Shumėkombėshe-Lindje, kėto pėrpjekje
ēuan nė bashkimin e Divizionit pėr Projekte Speciale tė USAID-it me
kompaninė pėr menaxhimin e mbeturinave "Higjena" nga Gjilani, dhe nė
kontraktimin e100 kontejnerėve pėr mbeturina dhe nė sigurimin e
shėrbimeve pėr mbledhjen e mbeturinave nė Ranillug, Kllokot dhe Novo
Bėrdė, pėr njė periudhė 6-mujore.
Njė numėr biznesesh vendorė tanimė kanė marrė rolin udhėheqės nė
kėto pėrpjekje, siē ėshtė kompania vendore "MEA" nga Ferizaj, e cila
tani pranon shishet e hedhura tė ujit nga Kampi Bondsteel, me qėllim
reciklimin e tyre.
Sipas nėnkolonelit Cruz, njė nismė tjetėr ėshtė pakėsimi i ndikimit
qė Kampi Bondsteel ka nė deponinė e mbeturinave tė Komunės sė Gjilanit.
Ēdo ditė, nga kampi dalin katėr deri nė tetė kamionė me mbeturina.
Kjo ėshtė njė ēėshtje me rėndėsi sepse, sipas disa vlerėsimeve,
deponia e mbeturinave tė Gjilanit qė ėshtė parashikuar tė zgjasė deri
nė 15 vjet, do tė mbushet shumė mė herėt.
"Ēėshtja kėtu ėshtė qė SHBA-ja dhe partnerėt tanė shumėkombėsh janė
duke punuar sė bashku me institucionet vendore dhe komunat qė ta
ndihmojnė Kosovėn nė mbrojtjen e mjedisit", tha Cruz.
Nisma e fundit ėshtė pėrqendruar nė paletat e drurit, qė pėrdoren
pėr transportin dhe magazinimin e shisheve tė ujit, tė cilat pėrdoren
nė Kampin Bondsteel. Nė vend qė tė digjen grumbujt e paletave tė vjetra
dhe tė thyera qe mblidhen nė Kamp, Njėsiti pėr Ēėshtje Civile nga
TOSHK- Lindje ėshtė duke punuar qė, pėrmes Programit pėr Ndėrmarrje
Private tė Kosovės (KPEP), paletat t'i jepen kompanisė vendore pėr
prodhimin e mobileve tė drurit "Korenica".
"Korenica" do t'i bluajė paletat dhe do t'i pėrdorė nė prodhimin e
dyshemeve tė drurit qė ata i shesin. Po ashtu, OJQ-tė sigurojnė qė njė
pjesė e paletave tė drurit tu dhurohen njerėzve qė kanė nevojė pėr to
pėr ngrohje.
Nė tė ardhmen, Njėsiti pėr Ēėshtje Civile i TOSHK- Lindje shpreson
tė bashkėpunojė me mė shumė ndėrmarrje vendore, institucione
joqeveritare dhe qeveritare, qė tė vazhdojnė tė zhvillojnė mėnyra pėr
ndėrtimin e kapaciteteve pėr njė menaxhim mė tė mirė tė mbeturinave nė
Kosovė.
"Menaxhimi i pėrgjegjshėm i mbeturinave dhe shprehia e mirė ėshtė
pėrgjegjėsi e secilit, pa dallim se ku jetoni, qoftė edhe
pėrkohėsisht," tha gjeneralbrigadieri Al Dohrmann, komandant i
TOSHK-Lindje.
"Unė pėrgėzoj bizneset dhe OJQ-tė nė Kosovė qė po pėrkrahin
ndryshimet dhe qė po pėrdorin kėtė mundėsi pėr tė bėrė kėtė rajon mė tė
pastėr dhe mė tė shėndetshėm pėr tė gjithė, qė tė mund tė jetojnė dhe
punojnė, nė vazhdėn e pėrpjekjeve tona pėr njė tė ardhme mė tė
ndritshme pėr Kosovėn

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi