Vetėvendosje: Qytetarėt e Kosovės mė tė izoluar nė botė

Shko poshtė

Super Vetėvendosje: Qytetarėt e Kosovės mė tė izoluar nė botė

Mesazh nga GentleMan prej Tue Jan 12, 2010 11:31 pm

Aktivistėt e Lėvizjes “Vetėvendosje” tė martėn nė bilbordet me
mbishkrimin “Kosovo, the young europeans” kanė shkruar sloganet
“Isolated”, “Tė papunė! 46%” dhe “Tė varfėr! 43%”, ndėrsa edhe kanė
vlerėsuar se qytetarėt e Kosovės mė shumė mund tė quhen tė varfėr, se
sa evropian.
Duke dhėnė arsyetimin politik tė aksionit,
aktivistėt e Lėvizjes “Vetėvendosje”, vlerėsojnė se Kosova ėshtė njė
shtet i ti, por jo edhe foshnje dhe se nuk ka nevojė pėr mbikėqyrje, as
pėrkujdesje, por pėr drejtėsi dhe sovranitet. Ata madje thonė se Kosova
vetėm gjeografikisht ėshtė nė Evropė, sepse politikat e kėqija dhe
varfėria e madhe e kanė izoluar tej mase.
“Ne jemi edhe evropianė, ama vetėm gjeografikisht. Evropėn nė Kosovė
e shohim ose virtualisht nė televizor, ose konkretisht si polici
(EULEX-i). Ne jemi paralagje e Evropės ku ushtrohet policia e saj. Edhe
fushėmanovėr e NATO-s. Nuk na duhen policė, se kemi boll. As gjykatės,
se kemi pasur me tepricė edhe nė kohėn e Jugosllavisė. Neve na duhen
mjekė, mėsues, shkolla e spitale, pensione tė dinjitetshme e mbėshtetje
pėr tė varfrit”, thuhet nė njė kumtesė tė “Vetėvendosjes” .
Sipas tyre, qytetarėt e Kosovės janė njerėzit mė tė izoluar nė botė,
edhe pse e gjithė bota ėshtė nė Kosovė. Ata sqarojnė se nė Kosovė
varfėria e pėrgjithshme ėshtė 46 pėr qind, po aq edhe papunėsia e
regjistruar, kurse varfėria e skajshme 18 pėr qind, ndėrsa sipas vetė
statistikave, papunėsia mė e madhe mbi 70 pėr qind ėshtė nė mesin e
rinisė.
“Nuk mund tė lėvizim as nė shtetet pėrreth, lėre mė nė BE. Ky ėshtė
realiteti i hidhur qė i mungon reklamės sė lustruar qė kushtoi 5
milionė euro. Kjo reklamė ėshtė bėrė me njerėz qė nuk janė si ne, pėr
tė na e treguar neve, nė vend qė tė bėhet me njerėz si ne, pėr t’ua
treguar tė tjerėve. Reklama e reklamon reklamuesin, jo popullin e
Kosovės”.
Aktivistėt e Lėvizjes “Vetėvendosje” theksojnė se rinisė sė Kosovės
i duhet zhvillimi ekonomik i vendit, e jo reklama shterpe qė kushtojnė
miliona euro, sepse nė Kosovė mė shumė je i papunė se evropian dhe mė
shumė i varfėr se i ri

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Vetėvendosje: Qytetarėt e Kosovės mė tė izoluar nė botė

Mesazh nga Lim-On prej Wed Jan 13, 2010 10:35 am

kjo eshte shum e vertet

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi