“Freedom House” pranon Kosovėn si shtet

Shko poshtė

Super “Freedom House” pranon Kosovėn si shtet

Mesazh nga GentleMan prej Tue Jan 12, 2010 11:32 pm

Nė raportin e fundit tė “Freedom House”, Kosova ėshtė
zhvendosur nga territoret e diskutueshme te kategoria e shteteve.
Gordon Bardosh, analist pėr Ballkanin nė Organizatėn Freedom House ka
thėnė se “vendimi u mor duke marrė parasysh faktet nė terren”.
“Vendimi
u mor duke marrė parasysh faktet nė terren: Kosova ka shpallur
pavarėsinė nė shkurt tė vitit 2008 dhe mbi 60 vende e kanė njohur
shtetin e Kosovės. Nė kėto kushte, ‘Freedom House’, nė raportin e
fundit, vendosi qė ta pranonte Kosovėn si shtet”, tha Bardosh nė njė
intervistė pėr Radion Evropa e Lirė.
I pyetur ndėrkaq pėr klasifikimin e Kosovės nga njė territor jo i
lirė, siē ishte kategorizuar vitin e kaluar nė raportin e kėsaj
organizate, nė shtet pjesėrisht i lirė nė raportin e sivjemė, Bardosh
ka thėnė, se shumica e arsyeve qė ēuan nė kėtė vendim, ka tė bėjė me
qartėsimin e sistemit politik.
“Ky i fundit lidhet me shpalljen e pavarėsisė dhe me faktin se
Kosova ėshtė pranuar nga njė e treta e bashkėsisė ndėrkombėtare”, tha
ai.
Sipas Bardoshit, ekziston bindja se institucionet politike dhe
ligjore tė Kosovės kanė marrė mė shumė pėrgjegjėsi pėrsipėr pėr punėt e
vendit. Kjo ka bėrė qė Kosova tė renditet mė lart sesa njė vend qė
ėshtė protektorat apo njė lloj protektorati i bashkėsisė ndėrkombėtare.
“Njė tjetėr arsye lidhet me miratimin e Kushtetutės. Dua tė theksoj
edhe faktin se kosovarėt tani janė mė pėrgjegjės pėr fatet e tyre.
Bazuar nė tė gjitha kėto arsye, u vendos qė Kosova tė ngrihet mė lart
nė renditje, nga vend jo i lirė nė shtet pjesėrisht tė lirė”, u shpreh
Bardosh.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi