Kosova e gatshme tė bashkėpunojė me Serbinė si shtete tė pavarura

Shko poshtė

Super Kosova e gatshme tė bashkėpunojė me Serbinė si shtete tė pavarura

Mesazh nga BosSs prej Sun Jan 17, 2010 11:23 pm

Thirrjen e Sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-moon- ndaj Serbisė dhe Kosovės qė tė lėnė mėnjanė konsideratat e statusit nė interes tė arritjes sė bashkėpunimit rajonal- njė pjesė e politikės kosovare e konsideron si thirrje qė mė tepėr i ėshtė drejtuar Serbisė.
Liderėt kosovarė janė treguar mė tė pėrmbajtur duke mos dhėnė ndonjė vėrejtje nė pėrmbajtjen e raportit tė Ban Ki-moon, ndėrsa pėrfaqėsues tė partive opozitare nuk kanė hezituar qė t’i apelojnė Sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė qė tė kėrkojė sa mė shpejtė shuarjen juridike tė UNMIK-ut.

Duke iu referuar pėrmbajtjes sė raportit tė shefit tė OKB-sė, kryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se institucionet e Kosovės tashmė kanė hyrė nė fazėn e prezantimeve tė progresit tė shtetit. Sipas gazetės Koha Ditore, Thaēi ka paralajmėruar se tė arriturat Kosovės do tė prezantohen edhe nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė nga ministri i Jashtėm, Skėnder Hyseni.

Ndėrkohė, kėshilltari pėr media i presidentit Fatmir Sejdiu, Xhavit Beqiri, ka deklaruar se ēėshtja e statusit ėshtė e mbyllur dhe Kosova nuk ka nevojė ta ndryshojė kursin e saj nė kontekst tė raporteve me UNMIK-un. Beqiri ka thėnė se Kosova ėshtė treguar ēdoherė e gatshme pėr bashkėpunime rajonale, pėrkundėr se Serbia ka vazhduar tė vė pengesa. Ai ka shtuar se Kosova ėshtė e gatshme tė bashkėpunojė edhe me Serbinė, por si shtete tė pavarura dhe sovrane.

Sipas nėnkryetarit tė AKR-sė, Ibrahim Makolli, shefi i OKB-sė ėshtė dashur qė t’i bėjė thirrje vetėm Serbisė qė ta njohė realitetin e ri nė Kosovė. “Ban Ki-moon ėshtė dashur tė dijė se sa shtete tė OKB-sė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės dhe se ēėshtja e statusit tashmė ėshtė e mbyllur”, ka thėnė Makolli, duke shtuar se thirrja e dyanshme mund tė shtojė apetitet e Serbisė qė tė besojė se statusi i Kosovės ende nuk ėshtė i mbyllur.

Ndėrsa sekretari i pėrgjithshėm i AAK-sė, Burim Ramadani, ka vlerėsuar se thirrja e shefit tė OKB-sė ėshtė nė vazhdėn e thirrjeve tė mėparshme qė ka pėr qėllim ndėrtimin e marrėdhėnieve tė mira nė mes Kosovės e Serbisė. /KohaDitore
avatar
BosSs
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 415
Aktiviteti :
1 / 1001 / 100

Registration date : 25/12/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi