Ambasadorėt do tė pėrzgjidhen pa konkurs

Shko poshtė

Super Ambasadorėt do tė pėrzgjidhen pa konkurs

Mesazh nga BosSs prej Sun Jan 17, 2010 11:24 pm

Qeveria e Kosovės ka miratuar kėrkesėn e Ministrisė sė Jashtme pėr amandamentimin e Ligjit pėr Shėrbimin Diplomatik dhe atė Konsullor. Sipas ligjit tė ri, siē bėn tė ditur e pėrditshmja Express, ambasadorėt nuk do tė pėrzgjedhjen me konkurs, por do tė emėrohen nga Ministria e Jashtme, nė bashkėpunim me Qeverinė dhe Presidencėn.
Kjo kėrkesė e MPJ-sė ėshtė pranuar tė shtunėn nė mbledhjen e Qeverisė, e cila ka proceduar amendamentimin e Ligjit pėr Shėrbimin Diplomatik dhe atė Konsullor, ku do tė eliminohet konkursi pėr ambasador.

Zėvendėsministrja e Jashtme, Vlora Ēitaku ka thėnė se janė konsultuar me presidentin dhe kryeministrin dhe janė marrė vesh pėr ndryshimin e ligjit.

Deri mė tani, ambasadorėt e Kosovės i janė nėnshtruar institucionit tė konkursit dhe shumė kjo formė e pėrzgjedhjes, vlerėsohet se ka ndikuar qė shumė njerėz tė mos i hyjnė kėsaj procedure. Pas kalimit tė ligjit nė Kuvend, ambasadorėt e Kosovės do tė emėrohen nga Ministria e Punėve tė Jashtme, nė bashkėpunim me Qeverinė dhe Presidencėn.
avatar
BosSs
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 415
Aktiviteti :
1 / 1001 / 100

Registration date : 25/12/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi