Pėrkujtohet sot 4-vjetori i vdekjes sė Ibrahim Rugovės

Shko poshtė

Super Pėrkujtohet sot 4-vjetori i vdekjes sė Ibrahim Rugovės

Mesazh nga edi-viti prej Thu Jan 21, 2010 12:29 pm

PRISHTINĖ - Me rastin e katėrvjetorit tė ndarjes nga jeta, Kosova sot pėrkujton presidentin historik, Ibrahim Rugova. Nėn kujdesin e presidentit tė Republikės, Fatmir Sejdiu, nė Prishtinė sot zhvillohet njė konferencė kushtuar presidentit Rugova, presidentit tė lėvizjes sė fuqishme gjithėpopullore demokratike pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
Drejtues institucionalė e politikė tė Kosovės si dhe shumė qytetarė gjatė ditės do tė bėjnė homazhe te varri i presidentit Rugova, tė cilat tashmė kanė filluar.

Nė orėt e paradites Presidenti Sejdiu do tė bėjė homazhe para varrit tė Presidentit Rugova, si dhe do tė vizitojė familjen Rugova nė Velani. Edhe forumet e LDK sė nė qendėr dhe nėpėr degė do tė zhvillojnė veprimtari nė shėnimin e kėtij pėrvjetori, si dhe do tė bėjnė homazhe. Sipas njoftimeve paraprake delegacione tė AAK-sė e tė LDD-sė do tė bėjnė homazhe pranė varrit tė Presidentit Rugova dhe do tė vizitojė familjen e tij nė Velani
Nė lagjen Velania, ku prehet ish-Presidenti i Kosovės, ndėr tė parėt qė sot bėri homazhe ishte shkrimtari, politikani dhe miku personal i Ibrahim Rugovės, Sabri Hamiti. Ai pas homazheve para mediave vlerėsoi lart figurėn e Ibrahim Rugovės, duke e konsideruar atė "artikuluesi mė i madh" dhe "babai i pavarėsisė sė Kosovės".

_________________
Krejt pom presin mu per me fillu,
krejt jon munu po smujn mem rxu,
ju kom tregu qe mos me u mundu,
sum kan besu qe qysh jon rxu.


avatar
edi-viti
Co-Adm Legend
Besa-Bess
Co-Adm LegendBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 21950
Mosha : 26
Viti: : 01/08/1991
Vendbanimi: : Milano
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 14/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Pėrkujtohet sot 4-vjetori i vdekjes sė Ibrahim Rugovės

Mesazh nga Lim-On prej Thu Jan 21, 2010 12:31 pm

Presidenti Historik i Kosoves,Gandi i Ballkanit,Babai i Kosoves,Pergjithmon ne Zemrat Tona,Te qofte i leht dheu i Kosoves Tende per te cillen Punovee deri ne vdekje Respektin e perjetshem per ty

DR.IBRAHIM RUGOVA-gzohem qe kam lindur ne kohen kur prires te patem ty..

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Pėrkujtohet sot 4-vjetori i vdekjes sė Ibrahim Rugovės

Mesazh nga edi-viti prej Thu Jan 21, 2010 12:41 pm

ja pra siq pe shini sot kremtoj 4 vjetorin e vdekjes e t e amdhin imbrahim rogova qe dha jeten per kosoven, pra respekt te madhe per ish presidentin ton qe dha jeten per ne ne ket dit te hidherishme per familjen rogova..un kam nderin dhe respektin ti ndaj dhembjet me ju per humbjen e njeriut me te madhe per kosoven,,Edhe varri tu beft drite o i madhi yne Ibrahim Rugova,te falemi per diten qe e gezojme sot,do mbetesh legjenda jone,gjithmone,mburremi me ty, nuk kurseve as minutat e fundit te jetes per ket vend,ti bere gjithqka me diplomaci,

_________________
Krejt pom presin mu per me fillu,
krejt jon munu po smujn mem rxu,
ju kom tregu qe mos me u mundu,
sum kan besu qe qysh jon rxu.


avatar
edi-viti
Co-Adm Legend
Besa-Bess
Co-Adm LegendBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 21950
Mosha : 26
Viti: : 01/08/1991
Vendbanimi: : Milano
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 14/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Pėrkujtohet sot 4-vjetori i vdekjes sė Ibrahim Rugovės

Mesazh nga ShEjToNkA prej Thu Jan 21, 2010 2:53 pm

Sot re tė zeza mbuluan qiellin
shqiptaria ėshtė nė vajė,
sot Kosova nuk sheh diellin
pėr shumė kohė ajo do tė qajė.

Sot edhe ajri ėshtė rralluar
shumė mė rėndė sot po frymohet,
sot gjithė forca na ka lėshuar -
humbja Jote s'kompenzohet.

Ti themel je i pavarėsisė
dhe profet je i kohės sė re,
simbol paqeje e humanizmi
gjithė do tė jesh idol pėr ne.

Shumė ke bėrė pėr pop'llin tuaj,
Ti model je pėr njerėzimin,
sot gjithė bota me ne ndanė
krenarinė po edhe pikllimin.

Qeshjen Tuaj mė s'do ta shohim
as ngrohtėsinė Tuaj tė bekuar,
pse mu tash prej nesh u ndave -
pse na le tė hendikepuar?

Por, prapseprap do tė jem' krenar,
dhėmbjen nė forcė do ta shėndrrojmė,
rrugen Tuaj kurr s'e braktisim
amanetin nė vend do ta qojmė.

lavdi jetes dhe vepres
se presdentit Rugova,
i lehte i qofte dheu i Kosoves
te ciles ia kushtoj njė jetė!


Autor: Adem Berisha
avatar
ShEjToNkA
Drenusha
Edi Zemra ime
DrenushaEdi Zemra ime

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 3810
Vendbanimi: : Ne Doren E Zoti
Aktiviteti :
16 / 10016 / 100

Registration date : 18/12/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Pėrkujtohet sot 4-vjetori i vdekjes sė Ibrahim Rugovės

Mesazh nga ShEjToNkA prej Thu Jan 21, 2010 2:56 pm

Sot,kater vite mė parė,
ndėrroi jetė njeriu i paparė...
Jam shumė e vogėl pėr te me shkru,
por krenare dhe shumė e nderuar
qė lamtumirėn arrita me i’a dhuru...
Nė ato ditė tė ftohta Janari...
Nuk na pengonte as acari...
Humbje t’madhe kemi pėsu...
Vizionarit tė t’gjitha kohėrave
jeta i'u shu...
Jo rastėsisht, peni kėputet
ku ėshtė mė sė holli!
Kur na u deshtė mė sė shumėti?
Vdekja e mori! Fatkeqėsisht,
fizikisht nuk e kemi...
Por veprat e tija
nė jetė do t’i vemi...
Gjithēka fortuna e rrotulisi...
Tre vite mė parė
kur Ylli mbrojtės pėr ne mė nuk shėndriti...
Kur e humbėm,e kanė kuptuēfarė ka qenė...
Dhe ēka ka rreziku...Vlerat shihen...
Ėshtė absurdet’mohohen!
Nė ēdo kohė,ato shpalohen...
E kujtojmė me dashuri e dhembshuri...
Mburremi qė e patėm tė tillė njeri...
E tėrė bota n’kėmbė u qu!
Tre vite mė parė nuk mjaftonin ditėt
nderimet e funditme i’a dhuru!!!!!!
Ēfarė ishte e tėrė bota e dėshmoj...
Lutem qė nė Parajsė t’a takoj...
avatar
ShEjToNkA
Drenusha
Edi Zemra ime
DrenushaEdi Zemra ime

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 3810
Vendbanimi: : Ne Doren E Zoti
Aktiviteti :
16 / 10016 / 100

Registration date : 18/12/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Pėrkujtohet sot 4-vjetori i vdekjes sė Ibrahim Rugovės

Mesazh nga Gonna prej Thu Jan 21, 2010 2:57 pm

Te qoft dheu i lir DR Ibrahim Rugova

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Pėrkujtohet sot 4-vjetori i vdekjes sė Ibrahim Rugovės

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi