EULEX paralajmėron rifillimin e proēesit ndaj Albin Kurtit

Shko poshtė

Super EULEX paralajmėron rifillimin e proēesit ndaj Albin Kurtit

Mesazh nga Zyma prej Sun Jan 24, 2010 5:20 pm(BESA-BESS.CH)-Misioni Evropian pėr Sundim tė Ligjit nė Kosovė ka paralajmėruar rifillimin e procesit gjyqėsor kundėr udhėheqėsit tė Lėvizjes
Vetėvendosje, Albin Kurti.Ai
akuzohet pėr pjesėmarrje nė njė turmė qė ka kryer vepra kriminale, ka
penguar personat zyrtar nė kryerjen e punėve zyrtare dhe pėr thirrje
pėr rezistencė gjatė demonstratės sė shkurtit tė vitit 2007 nė
Prishtinė, nė tė cilėn u vranė dy demonstrues.

Udhėheqėsi i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti ėshtė thirrur pėr t'u paraqitur nė gjykatė mė 15 shkurt nė pėrgjigje tė akuzave
tė ngarkuara qė ndėrlidhen me organizimin e njė demonstrate nė Prishtinė tre vjet mė parė.Demonstrata
qė zhvillohej kundėr bisedimeve pėr statusin e Kosovės u shndėrrua nė
dhunė dhe rezultoi me vrasjen e dy demonstruesve nga ana e policisė
rumune.

EULEX-i ka bėrė tė ditur se ka riaktivizuar procesin gjyqėsor kundėr Albin Kurtit, i cili ishte ndėrprerė pas disa muaj qėndrimi
tė tė akuzuarit tė burg dhe refuzimit tė avokatėve pėr ta mbrojtur atė.


Rasti me tė cilin ishte marrė UNMIK-u i ka kaluar tani misionit evropian, i cili ka formuar njė panel tė pėrzier gjykatėsish
nė krye me njė gjyqtar tė EULEX-it.


I akuzuari, Albin Kurti ka konfirmuar pranimin e njė ftese pėr paraqitje nė gjykatė.
Lėvizja Vetėvendosje, tė cilėn e udhėheqė ai e ka kritikuar vendimin e EULEX-it pėr rifillimin e kėtij procesi gjyqėsor dhe
e ka quajtur kėtė vazhdimėsi tė politikės sė ndjekur nga UNMIK-u.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi