EULEX-i rifillon procesin gjyqsor kundr Kurtit

Shko posht

Super EULEX-i rifillon procesin gjyqsor kundr Kurtit

Mesazh nga Baussi prej Tue Jan 26, 2010 8:58 pm
EULEX-i rifillon procesin gjyqsor kundr liderit t Lvizjes Vetevendosje Albin Kurti. Zdhnsja e EULEX-it, ***** Limdal ka konfirmuar pr Radion Evropa e Lir, se procesi do t filloj me 15 shkurt n Gjykatn e Qarkut, ndrsa seancat dgjimore do t mbahen n muajin shkurt dhe mars.
Ky sht nj vazhdim i procesit gjyqsor q ka nisur n vitin 2007, ndrsa rasti sht transferuar nga UNMIK-u te EULEX-i. Procesi gjyqsor q ndalur ather, pasi q asnj avokat nuk pranonte ta mbronte zotin Kurti, thuhet n deklaratn me shkrim t zdhnses Limdal.
Procesi gjyqsor do t zhvillohet nga nj panel i przier gjykatsish, ndrsa kryesues do t jet nj gjyqtar i EULEX-it.
Lajmin pr rifillimin e procesit gjyqsor, e ka konfirmuar pr Radion Evropa e Lir, edhe vet Albin Kurti, i cili ka thn se nga EULEX-i i sht drguar nj ftes pr t marr pjes n seancn gjyqsore t 15 shkurtit.
Mbi Albain Kurtin rndojn akuzat pr pjesmarrje n nj turm q ka kryer vepra kriminale, pjesmarrje n nj grup q ka penguar personat zyrtar kryerjen e punve zyrtare dhe pr thirrje pr rezistenc n lidhje me ngjarjet e shkurtit t 2007-ts n Prishtin, n t cilat ishin vrar 2 protestues.
Lvizja Vetvendosje prmes nj komunikate ka kritikuar vendimin e EULEX-it dhe ka thn se bhet fjal pr nj proces t montuar politik
avatar
Baussi
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11009
Mosha : 24
Viti: : 07/12/1993
Vendbanimi: : MiLaNo*ViTi
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/05/2009

Shiko profilin e antarit http://www.besa-bes.top-forum.net

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi