Rama lėvdon Kushtetuesen pėr rrėzimin e paktit kufitar me Greqinė

Shko poshtė

Super Rama lėvdon Kushtetuesen pėr rrėzimin e paktit kufitar me Greqinė

Mesazh nga Lim-On prej Thu Jan 28, 2010 7:03 pm

Edi Rama
Tiranė, 28 Janar – Kryetari socialist Edi
Rama shprehu vlerėsim tė dukshėm sonte ndaj Gjykatės sė Kushtetuese pėr rrėzimin
e marrėveshjes SHqipėri-Greqi, pėr pėrcaktimin e kufijve detarė mes dy vendeve.Pėr mė tepėr, Rama e konsideroi marrėveshjen si
njė fatkeqėsi kombėtare qė u arrit tė ndalej.Nė prononcimin e mbrėmjes sė sotme pėr media,
Rama tha se pushtetin Berisha e do “pėr tė ndjellė fatkeqėsi tė pariparueshme
pėr kėtė komb siē do tė ishte edhe hyrja nė fuqi e asaj marrėveshjeje qė u
denoncua nga gazetarė kurajozė e u pengua momentin e fundit nga gjykatėsit falė
nismės sė kėsaj opozite”.Kurse komentoi: “Pikėrisht dje, kur duhet t’u
kėrkonte shqiptarėve ndjesė pėr marrėveshjen qė u rrėzua unanimisht nga Gjykata
Kushtetuese pa asnjė votė kundėr, ky Esat Toptan i kohėve moderne, akuzonte si
antishqiptare opozitėn pėr ngritjen e zėrit nė Kėshillin e Europės nė mbrojtje
tė vlerave dhe parimeve europiane tė demokracisė”.Sipas Ramės, “Sali Toptani nuk njeh kufi nė
paturpėsinė e tij, ditėn qė rrėzohet pėr tė gjashtėmbėdhjetėn herė nė Gjykatėn
Kushtetuese pėr shkelje tė Kushtetutės e tė interesave qė Kushtetuta mbron, i
vėrsulet opozitės si rrezik pėr vendin, duke nxjerrė gjuhėn pėr tė bėrė pis
opozitarėt qė nuk i emėron dot nė delegacionet e parlamentit dhe as i dėrgon
dot korridoreve tė Europės pėr tė bėrė avokatinė e pushtetit tė tij tė fundosur
nė llumin e padrejtėsive”.Nuk ka reshtur Rama nė kritikat pėr Berishėn,
kur shtoi: “Ndėrkohė qė merr shuplakėn e gjashtėmbėdhjetė nga Gjykata
Kushtetuese nė katėr vjet, Sali Berisha jo vetėm nuk i thotė popullit tė vet gjysmė
fjale pėr kėtė fakt tė rėndė qė flet vetė pėr shkallėn e demokracisė dhe tė
transparencės tė qeverisjes nė Shqipėri, po ka paturpėsinė tė dalė para
popullit pėr t’i bėrė gjyqin e shpifur tė radhės, opozitės”.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi