Modernizohet administrata, aplikim online pėr ēertifikata

Shko poshtė

Super Modernizohet administrata, aplikim online pėr ēertifikata

Mesazh nga Zyma prej Fri Jan 29, 2010 1:21 pm


NGA BESA-BESS.CH / -
Projekti i pėrbashkėt i ministrisė sė Administratės Publike dhe ministrisė sė
Punėve tė Brendshme “Sistemi i Menaxhimit tė dokumenteve tė Gjendjes Civile”,
ėshtė promovuar dje nė kryeqytetin kosovar. Sipas njė njoftimi tė zyrės pėr
informim pranė Ministrisė sė Administratės Publike tė Kosovės, thuhet se
me realizimin e kėtij projekti do tė lehtėsohen procedurat pėr tė aplikuar pėr
dokumente tė Gjendjes Civile nga ana e qytetarėve dhe nė anėn tjetėr,
administratės i krijohen mundėsi qė tė jetė shumė mė efikase dhe mė efektive nė
kėtė aspekt.
Me praninė e ministrit tė MAP-sė, Arsim
Bajrami dhe ministrit tė MPB-sė, Zenun Pajaziti, zyrtarėve tė tė dy
ministrive dhe medieve tė shumta ėshtė bėrė edhe demonstrimi i aplikimit nga
ana e qytetarit dhe puna e zyrtarit nė zyrėn e gjendjes civile, duke ofruar
para tė pranishmėve nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė ēertifikatėn e parė pėr tė
cilėn ėshtė aplikuar nė mėnyrė elektronike.


Pėrmes kėtij sistemi, tė gjithė qytetarėt e
Republikės sė Kosovės do tė kenė mundėsi qė pėrmes internetit, duke shfrytėzuar
e-Portalin shtetėror tė vendit tonė, nga ēdo pikė e Kosovės apo ēdo pikė e
botės, tė aplikojnė pėr ēertifikata tė ndryshme pėr tė cilat kanė nevojė nė
Gjendjen Civile.


Ky projekt ėshtė zhvilluar nė kuadėr tė
Strategjisė sė e-Qeverisjes 2009-2015 dhe Planit tė Veprimit pėr implementimin
e kėsaj Strategjie, dy dokumente tė cilat janė miratuar nga ana e qeverisė sė
Kosovės. Bartės i realizimit tė projektit ka qenė Departamenti i Qeverisjes dhe
Proceseve Administrative nė MAP, nė bashkėpunim me departamentin pėrkatės tė
Gjendjes Civile nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme.

Ky Sistem fillimisht ka qenė i ndėrtuar si Uindoės
Aplikacion, por gjatė vitit 2009 ėshtė avancuar nė Ueb Aplikacion, i cili bėn tė
mundur aplikimin online pėr ēertifikata tė ndryshme tė gjendjes civile

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi