Kosova kėrkon vėmendje, Bosnja sfidon stabilitetin

Shko poshtė

Super Kosova kėrkon vėmendje, Bosnja sfidon stabilitetin

Mesazh nga Zyma prej Thu Feb 04, 2010 10:03 am

Nė dėshminė e paraqitur nė Kongresin e SHBA-ve, shefi i Inteligjencės Kombėtare, Denis Bler, ka paralajmėruar se "ngjarjet nė Ballkan sėrish do tė paraqesin sfida kryesore pėr stabilitetin nė Evropė, mė 2010-ėn", duke pėrmendur kėtu Kosovėn dhe Bosnjėn. “Gjendja e tensionuar ndėretnike nė Bosnjė dhe ēėshtja e pakicės serbe nė Kosovė, veēanėrisht nė veri, vazhdojnė tė mbeten burime tensionesh", ka thėnė Bler.
Ngjarjet nė Ballkan sėrish do tė paraqesin sfida kryesore pėr stabilitetin nė Evropė mė 2010-ėn, ka thėnė drejtori i Inteligjencės Kombėtare tė Shteteve tė Bashkuara, Denis Bler, nė dėshminė me shkrim qė e ka paraqitur para Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara.
“Gjendja vazhdimisht e tensionuar ndėretnike nė Bosnjė dhe ēėshtja e pakicės serbe nė Kosovė, veēanėrisht nė veri tė Kosovės, vazhdojnė tė mbeten burime tensionesh qė kėrkojnė angazhim diplomatik dhe tė sigurisė nga Perėndimi”, ka thėnė Bler.
“Ne vlerėsojmė se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa kanė ndikim thelbėsor nė Ballkanin Perėndimor. Natyra e angazhimit tė tyre - pėrfshirė kėtu edhe mundėsinė e Uashingtonit, Brukselit dhe vendeve kyēe anėtare tė BE-sė pėr tė punuar bashkėrisht dhe pėr tė prezantuar njė front tė pėrbashkėt - do tė ndikojnė thelbėsisht nė kursin e ardhshėm tė rajonit”, ka thėnė shefi i Inteligjencės Amerikane.
Duke rikujtuar se mbi 60 vende nė botė, pėrfshirė kėtu edhe 22 vende anėtare nga 27 sa ka Bashkimi Evropian, e kanė njohur tashmė shtetin e Kosovės, zoti Bler, megjithatė, ka tėrhequr vėrejtjen se “Prishtina do tė vazhdojė tė mbetet e varur nga ndihma e komunitetit ndėrkombėtar pėr ekonominė dhe zhvillimin e pėrgjithshėm, sikurse edhe pėr diplomacinė dhe mbėshtetjen potenciale pėr sigurinė pėr tė konsoliduar edhe mė shumė shtetėsinė e saj”.
“Njė pjesė e madhe e popullatės serbe vazhdon tė shikojė kah Beogradi dhe reziston integrimin nė institucionet e Kosovės, edhe pse kjo qasje duket se po ndryshon ngadalė nė jug tė Kosovės. Ndikimi i Qeverisė sė Kosovės nė rajonet e banuara me shumicė nė veri tė vendit ėshtė ekstremisht i dobėt”, ka thėnė Denis Bler nė dėshminė e tij.
“Prania e NATO-s, edhe pse e reduktuar, ėshtė ende e nevojshme pėr tė shmangur dhunėn dhe mbikėqyrja e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės ėshtė thelbėsore pėr efektivitetin e kėsaj force dhe zhvillimin demokratik”.
“Liderėt e Serbisė mėtojnė tė ardhmen evropiane dhe presidenti Tadiq synon njė pėrparim tė shpejtė drejt anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian, por Beogradi nuk po jep shenja se do tė pranojė pavarėsinė e Kosovės apo tė pranojė konstruktivitetin".
"Beogradi duket se ėshtė nė pritje tė mendimit kėshillėdhėnės nga Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė mbi ligjshmėrinė e deklaratės sė pavarėsisė nga Prishtina – mendim ky i cili pritet nga mesi i vitit – para se tė vendosė se si t’i qaset Kosovės. Serbia nė vazhdimėsi mbėshtetet te Moska pėr pėrkrahje politike dhe mbėshtetje ekonomike”, ka thėnė zoti Bler.
Ai ka ngritur edhe ēėshtjen e Bosnjės, duke thėnė se ndasitė etnike atje pėrbėjnė sfidė pėr stabilitetin nė Evropė.
Nė dėshminė me shkrim, zyrtari mė i lartė i Shėrbimit tė Inteligjencės ka thėnė se kundėrshtitė ndėrmjet bashkėsive kroate, myslimane dhe serbe tė Bosnjės, janė nė rritje dhe se ngurtėsimi i mundshėm i qėndrimeve mund ta kėrcėnojė stabilitetin e kėtij shteti ballkanik.
Bler ka thėnė se nė procesin politik nė Bosnjė ende dominojnė “agjendat etnike”, ndėrsa reformat kanė ngecur pėr shkak tė dallimeve ndėrmjet tri grupeve mė tė mėdha.
Ai ka shtuar se tensionet ndėrmjet myslimanėve dhe serbėve tė Bosnjes janė "sfidat kryesore" pėr stabilitetin evropian nė vitin 2010.
Duke folur pėr Afganistanin, Bler ka thėnė se aftėsimi i forcave tė sigurisė do ta rrisė pėrgjegjėsinė e tyre pėr bartjen e sigurisė tek autoritetet afgane.
“Pėr afro katėr vjet, talibanmėt e kanė rritur ndikimin e tyre dhe e kanė pėrhapur kryengritjen. Sfidat, me tė cilat po pėrballemi, janė tė qarta. Ta ndalim hovin e tyre dhe ta pėrforcojmė sigurinė nė pjesėt tjera", ka thėnė Bler.
Nė pjesėn pėr Rusinė, Bler ka theksuar pėrpjekjet e Moskės pėr tė ushtruar ndikimin e saj nė ish-fqinjėt sovjetikė, veēanėrisht Gjeorgjinė.
Bler ka thėnė se pikėpamja e presidentit rus, Dmitri Medvedev, qė ish-fqinjėt e Moskės tė shihen si “zonė e interesit tė privilegjuar”, ėshtė njė arsye tjetėr pėr brengosje dhe mund tė pėrbėjė kėrcėnim pėr marrėdhėniet me Uashingtonin.
Zyrtari i lartė i kundėrzbulimit gjithashtu ka vėrejtur se vazhdon “dhuna sporadike e shkallės sė ulėt” nė rajon, e cila mund tė nxisė kthimin e luftimeve.
Sipas Bler, luftimet mund tė shpėrthejnė edhe ndėrmjet Armenisė dhe Azerbajxhanit, pėr shkak tė rajonit tė kontestuar tė Nagorno Karabahut.
Nė pjesėn pėr Kinėn, Bler ka thėnė se Kina e ka shtuar grumbullimin e informatave dhe operacionet e procesimit kundėr Shteteve tė Bashkuara.
Bler ka thėnė se sulmet e fundit kibernetike ndaj kompanisė Google janė thirrje alarmi dhe se Qeveria amerikane e as sektori privat nuk mund ta mbrojnė plotėsisht infrastrukturėn kibernetike tė Amerikės.
“Aktiviteti malicioz kibernetik po ndodh nė njė shkallė tė paparė me sofistikim tė jashtėzakonshėm”, ka thėnė Bler.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi