Njė ditė dua ta shoh Kosovėn nė BE

Shko poshtė

Super Njė ditė dua ta shoh Kosovėn nė BE

Mesazh nga Zyma prej Thu Feb 04, 2010 10:04 am

Ministri i Jashtėm i Finlandės, Alenxander Stubb, nė njė takim me Kryeministrin Hashim Thaēi, ka vlerėsuar se Kosova paraqet njė vend tė veēantė pėr Finlandėn, pėr faktin se ndėrmjetėsi pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės ishte ish presidenti finlandez Marti Ahtisaarit. Stubb ka theksuar edhe faktin se nė Finlandė, aktualisht, gjenden 5 mijė shqiptarė tė Kosovės qė do tė vazhdojnė tė jenė urė lidhjeje dhe miqėsie ndėrmjet tė dy vendeve. "Kosova duhet tė vazhdojė angazhimin nė procesin e integrimeve evropiane. Njė ditė dua ta shoh Kosovėn nė Bashkimin Evropian. Sundimi i ligjit ėshtė bazė pėr kėtė", ėshtė shprehur shefi i diplomacisė finlandeze Alexander Stubb. Kryeministri Thaēi ka shprehur zotimin pėr thellimin e bashkėpunimit nė mes tė Finlandės dhe Kosovės. Gjithashtu Thaēi e informoi ministrin finlandez edhe pėr rrjedhėn e zhvillimeve nė Kosovė si dhe pėr pėrpjekjet e Qeverisė sė Kosovės pėr tė ndėrtuar njė shtet demokratik, multietnik dhe mbi bazė tė sundimit tė ligjit. "Perspektiva e gjithė rajonit ėshtė integrimi nė NATO dhe BE", tha Thaēi, duke theksuar se kjo ėshtė edhe prioritet numėr njė i institucioneve tė Kosovės. Nė takim ėshtė diskutuar edhe pėr raportet bilaterale nė mes tė Kosovės dhe Finlandės. Kėto raporte do tė vazhdojnė qė tė forcohen edhe mė tepėr me binjakėzimin e komunave tė Kosovės me qytete tė ndryshme tė Finlandės dhe me kėmbim pėrvojash dhe vizitash tė ndėrsjella zyrtare

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi