4 shkurt, dita boterore kunder kancerit

Shko poshtė

Super 4 shkurt, dita boterore kunder kancerit

Mesazh nga Zyma prej Thu Feb 04, 2010 7:40 pmSot ėshtė Dita
Botėrore e luftės kundėr kancerit. Kjo ditė synon tė informojė dhe tė
vetėdijėsojė njerėzit mbi mundėsitė qė kanė pėr parandalimin dhe
kurimin e kancerit. Organizata Botėrore e Shėndetėsisė tha se motoja e
ditės sė sotme pėr kėt vit ėshtė “Edhe kanceri mund tė parandalohet”.


mesin e masave pėr parandalimin e llojeve tė ndryshme tė kancerit janė
mospėrdorimi i duhanit, ngrėnja nė mėnyrė tė shėndetshme, ushtrimet
fizike, kufizimi i pėrdorimit tė alkoolit, kufizimi i ekspozimit ndaj
diellit si dhe masa tė tjera si vaksinimi apo kontrollet e rregullta
mjekėsore.

Unioni Ndėrkombėtar kundėr kancerit bėn tė ditur se
rreth 40% e sėmundjeve tė kancerit mund tė parandalohen. Ēdo vit 12
milionė njerėz preken nga kanceri, kurse 7.6 milionė tė tjerė vdesin
nga kjo sėmundje.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi