Imazhi i Kosovės nė botė

Shko poshtė

Super Imazhi i Kosovės nė botė

Mesazh nga Zyma prej Thu Feb 11, 2010 6:14 pm

Nė prag tė dyvjetorit tė
pavarėsisė, Kosova fton tė rinjtė nga tėrė bota qė tė bashkohen nė
festėn e kosovarėve, e cila ka moton “Festo me Kosovėn - me evropianėt
e rinj”. Ndėrkaq, opozita shpreh pakėnaqėsi me fushatėn e deritashme
pėr ndryshimin e imazhit tė Kosovės.


Drejtuesi
i planifikimeve nė kompaninė “Saatchi & Saatchi”, Dejvid Kosmin,
fton evropianėt e rinjtė dhe, siē shprehet ai, ata qė ia duan tė mirėn
Kosovės, qė tė festojnė me qytetarėt e shtetit mė tė ri nė botė.

Dejvid Kosmin thotė se duke dėrguar video-urimet e tyre tė personalizuara nė internet, njerėzit do tė marrin pjesė nė njė fushatė mediale ndėrkombėtare pėr Kosovėn.

Ai deklaron se pjesė e festės sė 17 Shkurtit, do tė jenė edhe liderėt e shteteve tė ndryshme tė botės.

“Gjithashtu,
dėshirojmė tė festojmė edhe me njė pjesė shumė tė rėndėsishme tė
audiencės dhe kjo audiencė do tė jetė me liderėt botėrorė, presidentėt
e vendeve, kryeministrat dhe udhėheqėsit e ndryshėm tė vendeve
”, thotė Kosmin.

Kompania
sqaron se vizatime tė fėmijėve kosovarė, qė shėnojnė vitin e dytė tė
pavarėsisė sė vendit dhe shpresat e tyre pėr tė ardhmen, do t’u
dėrgohen udhėheqėsve botėrorė, nė mesin e tyre edhe presidentit
amerikan, Barak Obama, kancelares gjermane, Angela Merkel, mbretėreshės
Elizabetė tė Britanisė sė Madhe, si dhe liderėve tjerė.

Por, sa ka arritur kjo kompani qė ta ndryshojė imazhin e Kosovės nė botė, ashtu edhe siē pati premtuar nė fillim?

“Duhet
t’ju them se fushata qė ėshtė dhjetė herė mė e vogėl, apo njėzet herė
mė e vogėl sesa ajo e shteteve tė ngjashme, qė pėrpiqen ta bėjnė kėtė,
me tė vėrtetė ka kryer punė. Gazetarėt na thėrrasin pėr intervista ēdo
kohė dhe me tė vėrtetė ka pasur ndikim”.

“Kjo fushatė, nė tė
vėrtetė, po i ndryshon pikėpamjet e njerėzve pėr shtetin tuaj. Shihni
reagimet qė kemi marrė nė lidhje me fushatėn ‘Festo me mua’, tė
postuara nė Youtube, nga tėrė bota njerėzit po dėrgojnė urime tė
mrekullueshme pėr Kosovėn dhe kjo pėrbėn ndryshim”,
thotė Dejvid Kosmin nga kompania “Saatchi & Saatchi”.

Nga
ana tjetėr, pėrfaqėsuesit e partive politike opozitare nė Kosovė,
fushatėn pėr ndryshimin e imazhit tė Kosovės, nuk e shohin si efikase.

Ernest
Luma, zėdhėnės i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, konsideron se
kompania “Saatchi & Saatchi”, ka dėshtuar nė ndryshimin e imazhit
pėr vendin.

“Si parti politike, konsiderojmė se mė mirė do
tė kishte qenė njė projekt mė serioz, njė angazhim edhe mė serioz nga
ana e Qeverisė sė Kosovės”.

“Nuk ėshtė mendim vetėm i AAK-sė,
por duke i parė edhe reagimet e ndryshme mediale, ndėrkombėtare dhe
vendore, edhe tė opinionit tė brendshėm edhe atij tė jashtėm,
vlerėsojmė se ‘Saatchi & Saatchi’, mė shumė ka dėshtuar, sesa qė ka
sjellė ndonjė profit nė raport me destinimin, apo me atė qė ėshtė
pritur tė ketė ky projekt”,
deklaron Luma.

Me fillimin e
fushatės pėr tė ndryshuar imazhin e Kosovės, Luma thotė se udhėheqėsit
e Qeverisė sė Kosovės kishin paralajmėruar se do tė kishte njė numėr tė
konsiderueshėm njohjesh tė reja, gjė qė, sipas tij, nuk ka ndodhur.

“Edhe
njohjet e pakta, mossuksesi, nė aspektin, nė tė cilin edhe ėshtė
investuar dhe ka qenė destinim i kėsaj fushate, janė rezultat i njė
fushate tė dėshtuar
”, thotė Luma.

Ndryshe, zyrtarėt e
kompanisė “Saatchi & Saatchi” bėjnė tė ditur se reklamat televizive
do tė fillojnė tė emetohen edhe nė rrjetet televizive arabe dhe nė
mediet spanjolle.

Spanja dhe shumė vende tjera arabe, nuk e kanė njohur ende shtetin e Kosovės.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi