Dyvjetori i pavarėsisė – a ka arsye pėr tė festuar

Shko poshtė

Super Dyvjetori i pavarėsisė – a ka arsye pėr tė festuar

Mesazh nga Zyma prej Fri Feb 12, 2010 2:12 pmMė 17 shkurt ėshtė dyvjetori i shpalljes sė pavarėsisė sė
Kosovės. Por si shumė banorė tė republikės sė re dhe bashkėsia
ndėrkombėtare nuk kanė shkak pėr tė festuar. Shpresat se pas pavarėsisė
Kosova do ta marrė veten, janė dėshmuar si jorealiste. Papunėsia arrin
45%, investimet nga jashtė bien dhe pėr njė farė kohe vendi do tė
konfrontohet me njė regjim tė rreptė vizash, sepse qeveria nuk i ka
plotėsuar kushtet e BE-sė. Kombi mė i ri i botės mbetet i izoluar nė
botė; qytetarėt afganė mund tė shkojnė pa viza nė 22 shtete, ndėrsa
kosovarėt nė pesė.
Shtet i dėshtuar?
Grupi Ndėrkombėtar Drejtues, qė kontrollon zbatimin e planit tė
pavarėsisė, kėrkoi kėtė javė nga autoritetet e Kosovės, qė tė veprojnė
mė ashpėr kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar. Qė disa
ministra tė qeverisė Thaēi plaēkisin arkėn e shtetit, ėshtė nė
Prishtinė njė gjė e di kushdo.
Mė ashpėr reagoi ambasadori amerikan nė Prishtinė, Christopher Dell.
Nė njė fjalim tė tij ai e pėrshkroi Kosovėn indirekt si shtet tė
dėshtuar. Korrupsioni, dhuna dhe mashtrimi nuk dėnohen, tha diplomati
amerikan, i cili vitet e fundit ka shėrbyer nė Afganistan dhe Zimbabve.
Dell kritikoi ashpėr faktin se pjesėtarėt e krimit tė organizuar edhe
politikanė tė korruptuar, qė mund ta mbajnė pasurinė qė e kanė fituar
nė mėnyrė ilegale. "Ekzistenca e forcave policore, e prokurorėve dhe e
gjykatave nuk do tė thotė se shteti juridik funksionon", thotė Dell.
Drejtėsi sa pėr sy e faqe
Shembuj pėr kėtė ka sa tė duash. Qė prej marrjes sė pushtetit nė
fillim tė janarit 2008 kryeministri Hashim Thaēi i ka zėnė tė gjitha
postet e rėndėsishme nė polici me njerėz, qė kanė punuar pėr SHIK,
shėrbimin ilegal tė partisė sė tij. Kėtė e konfirmojnė edhe nėpunės tė
lartė tė policisė. Drejtėsia nė Kosovė vetėm emrin e ka tė tillė. Qė
gjykatėsit manipulojnė proceset, sepse marrin ryshfete ėshtė
dokumentuar shpesh edhe nga mediat lokale.
EULEX-i vetėm bėn sehir
Nė vend ka zhgėnjim edhe pėr pasivitetin e misionit tė BE-sė, EULEX.
"Misioni mė i madh i BE-sė nė politikėn e jashtme ka kushtuar deri tani
mė shumė se 200 milionė euro, por nuk ka bėrė thuajse asgjė", thotė
Avni Zogiani, i OJQ-sė anti-korrupsion "Ēohu". Ka raste tė panumėrta tė
implikimit tė politikės me kriminalitetin e organizuar, por EULEX-i
vetėm bėn sehir. BE nuk do qė tė rrezikojė stabilitetin politik, mendon
Zogiani.
Diplomatėt perėndimorė e konsiderojnė shefin e EULEX-it, Yves de
Kermabon, dhe kryeprokurorin e tij Theo Jacobs si tė papėrshtatshėm pėr
kėto poste. Ish-gjenerali francez Kermabon thotė edhe vetė, se e ka
shumė tė mundimshme tė drejtojė misionin civil tė pėrbėrė nga thuajse
2.000 persona. Belgu Jacobs premton publikisht arrestimin e "peshqve tė
mėdhenj" dhe e tėrheq sėrish kėtė deklaratė.
Pėr shkak tė pėrēarjes pėr statusin BE prezantohet nė Kosovė si trupė kaotike
"BE prezantohet nė Kosovė si trupė kaotike dhe rrezikon qė tė
humbasė kredibilitetin," thotė njė ambasador perėndimor. Kjo ka tė bėjė
ndėr tė tjera edhe me faktin, se dy vjet pas pavarėsisė, BE-ja ėshtė i
pėrēarė nė ēėshtjen e Kosovės. Gjithsej 22 vende tė BE-sė e kanė njohur
republikėn nė Ballkan, pesė shtete deri tani nuk e bėjnė kėtė, ndėr to
edhe Spanja dhe Greqia. Pėrderisa BE-ja nuk pėrfaqėson bashkėrisht njė
linjė, Kosova do tė mbetet nė vend numėro.
Vėzhgues tė pavarur kanė frikė, se qeveria Thaēi do tė shesė kėtė
vit me ēmime tė lira pasuritė mė tė rėndėsishme tė vendit, nė qoftė se
misioni i BE-sė nuk e kontrollon privatizimin. Kėtė javė kryeministri
ka shpallur shitjen e Postės, Telekomit dhe tė sektorit tė turizmit
dimėror.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi