Skenari pėr zgjidhjen e krizės, PS tė enjten nė Kuvend

Shko poshtė

Super Skenari pėr zgjidhjen e krizės, PS tė enjten nė Kuvend

Mesazh nga Lili&Qesa prej Sat Feb 20, 2010 7:42 pm


Jepen sinjalet e para qė PS mund tė futet nė Kuvend. ėshtė deputeti i Partisė Socialiste Andis Harasani, i cili ka deklaruar pėr ORA NEWS qė nė javėn nė vazhdim, konkretisht tė enjten, ėshtė dita kur sipas njė skenari PS do tė futet nė Parlament. Gjithnjė sipas Harasanit, ky skenar nuk lidhet me futjen nė Parlament tė pesė deputetėve tė PS-sė, pjesėtarė tė Lėvizjes pėr Mendimin Ndryshe nė kėtė parti. Sipas Harasanit, ai vetė, Ben Blushi, Marko Bello, Kastriot Islami dhe Arben Malaj do tė futen nė Parlament dhe ky ėshtė njė vendim i marrė tashmė. Por Harasani shkon mė tej kur sipas tij, ka zbuluar skenarin qė PS ditėn e enjte do jetė prezent nė Kuvend, do tė bėjė betimin pro, mė pas do tė dalė sėrish.

Nė fakt, zyrtarisht nga zyrat e Partisė Socialiste e kanė hedhur poshtė kėtė variant, duke e pėrgėnjestruar, porse nėse marrin me radhė tė gjitha sinjalet pro edhe atė qė pritet tė ndodhė javėn qė vjen, duket se gjasat janė qė karriget e Kuvendit ditėn e enjte mund tė jenė tė mbushura si asnjėherė nė kėtė legjislaturė.

Si pikėnisje e ritkhimit tė PS-sė nė Parlament ėshtė deklarata mjaft e fortė e Joao Soares, presidentit tė OSBE-sė pas takimit me Ramėn dhe Topallit. Pavarėsisht se si PS dhe PD e lexuan ndryshe kėtė deklaratė, Rama ra dakord dhe perifrazoi se pika e parė e deklaratės ishte qė PS duhet tė futet nė Parlament.

Ndėrkaq, dita e parė e javės ėshtė edhe dita kur nė Tiranė zbarkojnė pėrfaqėsues tė Asmablesė sė Kėshillit tė Evropės. Vetė presidenti i kėsaj asambleje, por dhe disa pėrfaqėsues tė tjerė, pritet tė jenė nė Tiranė nė takime dhe biseda me tė gjithė liderėt.
Java qė vjen ėshtė edhe java qė negociatat mes Ramės dhe Berishės do tė rinisin sėrish. Por kėtė herė me njė ngarkesė nė kurriz tė tė dy palėve, ajo e njė kritike tė mundshme dhe tė fortė qė mund tė marrin palėt nga pėrfaqėsuesit e Asamblesė sė Kėshillit tė Evropės.

Kėshtu, varianti dhe versioni se PS do hyjė nė Parlament, mbetet njė pozicion qė mund tė marrė udhė edhe ditėn, orėn, minutėn dhe sekondin e fundit.

Por qė pas kėsaj, nuk do tė thotė se kriza ėshtė e zgjidhur. Burime thanė se nė PS ėshtė hartuar edhe njė projektligj pėr hapjen e kutive. Dhe pas futjes nė Parlament, PS mund ta pėrdorė kėtė projektligj si shantazhin e ri pėr t'u kthyer nė Parlament. Me tezėn "miratoni kėtė ligj qė ne tė kthehemi nė Kuvend", grupi parlamentar i PS me njė gur vret dy zogj: ēon deri nė fund njė premtin ndaj ndėrkombėtarėve pėr tė mos djegur mandatet duke u futur nė Kuvend, por nuk i largohet tezės qė ka mbajtur tė mbledhur bazėn e PS-sė pėr tė hapur kutitė.

Gjithsesi, java qė vjen ėshtė guri i provės dhe zgjidhja e mundshme e njė krize qė tė dielėn mė 28 shkurt mbush nėntė muaj nga momenti qė u zhvilluan zgjedhjet parlamentare.

Lili&Qesa
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 4261
Mosha : 24
Viti: : 07/12/1993
Vendbanimi: : n'zemren e Qesa-s..!!
Aktiviteti :
60 / 10060 / 100

Registration date : 08/02/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi