Ndahen pėr Veriun

Shko poshtė

Super Ndahen pėr Veriun

Mesazh nga Lili&Qesa prej Sat Feb 20, 2010 7:52 pm

Tėrhequr mė 20 Shkurt 2010


Justina Shiroka-Pula, pavarėsisht se e drejton energjetikėn e vendit, nuk ėshtė e njoftuar me tė dhėnat e fundit tė Korporatės Energjetike tė Kosovės, tė cilat kanė vėrtetuar se kompani energjetike serbe po e furnizojnė me rrymė veriun e Kosovės dhe po ua dėrgojnė faturat qytetarėve nė kėtė pjesė derė mė derė.

Nė njė bisedė pėr Express, Pula nuk ka pranuar tė japė kurrfarė qėndrimi rreth kėtij rasti, duke thėnė se ka marrė mė herėt njė qėndrim pėr kėtė. Madje, ajo shprehet tė jetė e painformuar nga KEK-u pėr kėto tė dhėna.

“KEK-u nuk na ka njoftuar asgjė pėr kėto tė dhėnat e fundit. Ata e dinė qėndrimin tim rreth kėtij rasti”, ka thėnė Pula.

Ndėrkohė, bazuar nė deklarimet e mėhershme tė ministres Pula, Ministria e Energjetikes nuk ndėrhyn nė problemet e KEK-ut, madje duke e quajtur Veriun vetėm ēėshtje teknike tė kėsaj kompanie.

Megjithatė, deklarata e tė parės se energjetikės nė vend dhe deklarata e KEK-ut, pėrmes sė cilės kėrkon ndihmė nga organet e rendit, e pėrforcojnė edhe mė shumė idenė se institucionet e Kosovės nuk janė tė njė mendimi dhe s’kanė ide se si t’i largojnė kompanitė energjetike serbe nga pjesa veriore e Kosovės.

Pėr mė tepėr, Korporata Energjetike e Kosovės ka njoftuar se qė disa muaj rresht entitete tė palicencuara, qė nuk janė kompani tė regjistruara nė Kosovė, saktėsisht “Elektrokosmet dhe “Elektroprovreda Serbije (EPS) janė duke operuar ilegalisht nė atė pjesė tė Kosovės dhe pa pikė problemi po ua faturojnė energjinė elektrike qytetarėve.
Ndonėse mė herėt KEK-u s’e pranonte kėtė, tani kompania energjetike e vetme nė vend ndihet e pafuqishme pėrballė tyre dhe po pret organet e rendit nė Kosovė tė ndėrmarrin veprimet e duhura.

“Kjo ėshtė njė ēėshtje e sundimit tė ligjit, dhe KEK-u pret qė tė gjitha organet pėr zbatimin e ligjit nė Kosovė tė marrin veprimet e duhura”, ka thėnė Viktor Buzhala, zėdhėnės i KEK-ut.

Sipas tij, nga provat e mbledhura shihet qartė se Elektrokosmet dhe EPS, me mbėshtetjen e Elektromreza Serbije (EMS), janė sė bashku duke kryer aktivitetet e njė operatori tė sistemit tė shpėrndarjes sė energjisė dhe tė furnizuesit me energji nė kėtė pjesė pa ndonjė bazė ligjore apo autoritet.

Sipas kornizės ligjore dhe rregullativės sė vendosur nė vitin 2004, KEK-u ėshtė operatori i vetėm i licencuar i sistemit tė shpėrndarjes dhe furnizues publik pėr tė gjithė territorin e Kosovės. Asnjė entitet tjetėr nuk ėshtė licencuar tė kryejė ndonjėrin prej kėtyre aktiviteteve.

“Asnjė pagesė nuk duhet tė bėhet nga shfrytėzuesit e energjisė elektrike nė Kosovė, tė Elektrokosmet apo EPS dhe konsumatorėt duhet tė shpėrfillin faturat e pranuara nga kėto entitete”, pohon Buzhala.

Ndėrkaq, pėr ish-ministrin e Energjetikės, Ethem Ēeku, problemi i furnizimit me rrymė nė Veri ka tė bėjė kryekėput me mungesėn e sundimit tė ligjit nė atė pjesė. Gjithashtu, ai thotė se Ministria e Energjetikės nuk mund ta quajė kėtė si problem vetėm tė KEK-ut, pasi Serbia ka ndėrhyrė nė atė pjesė nė mėnyrė arbitrare.

“KEK-u e furnizon atė pjesė, kurse EPS-ja ua dėrgon faturat qytetarėve. Kjo ėshtė pasqyrė se shteti nuk po funksion nė atė pjesė”, tha Ēeku.

Ajo ēka duhet tė bėjė KEK-u, sipas tij, ėshtė menaxhimi i pronave tė veta nė Veri dhe t’i dėrgojė faturat e energjisė elektrike qytetarėve. Megjithatė ,shprehet skeptik se KEK-u si i vetėm mund t’ia dalė nė krye kėsaj punė.

Ndryshe, e gjithė kjo ka ardhur pas vendimit tė KEK-ut pėr shkyējen e largpėrēuesit nė nėnstacionin e Vallaqit, qė pėrfshin 17 pėr qind tė territorit tė Kosovės, e qė ėshtė veriu i vendit.

Tė dhėnat e KEK-ut
Siē njofton Korporata Energjetike e Kosovės, nė muajt e fundit dy entitete tė palicencuara, qė nuk janė kompani tė regjistruara nė Kosovė, pėrkatėsisht Elektrokosmet dhe Elektroprivreda Serbije (EPS) janė duke operuar ilegalisht nė pjesėn veriore tė lumit Ibėr. KEK-u thotė se provat e mbledhura tregojnė qartė se kėto kompani, me mbėshtetjen e Elektromreza Serbije (EMS), janė sė bashku duke kryer aktivitetet e njė operatori tė sistemit tė shpėrndarjes sė energjisė dhe tė furnizuesit tė energjisė nė kėtė pjesė pa ndonjė bazė ligjore apo autoritet.

Lili&Qesa
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 4261
Mosha : 24
Viti: : 07/12/1993
Vendbanimi: : n'zemren e Qesa-s..!!
Aktiviteti :
60 / 10060 / 100

Registration date : 08/02/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi