Ulliri, ėndrra e Shqipėrisė komuniste dhe asaj demokratike

Shko poshtė

Super Ulliri, ėndrra e Shqipėrisė komuniste dhe asaj demokratike

Mesazh nga Lili&Qesa prej Sat Feb 20, 2010 7:58 pm

Historia Qė nga vitet ’60, qeveritė kanė propaganduar mbjelljen e ullinjve.
Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, kėmbėnguli disa herė gjatė vitit tė kaluar se vendi ynė duhet tė pėrqendrojė forcat nė rritjen e prodhimit tė ullinjve dhe vajit tė ullirit, njė ide pompoze e reklamuar me bollėk. Kjo qe njė ide e re pėr publikun e gjerė, por aspak e re pėr ekspertėt e fushės, tė cilėt tregojnė se si edhe Ramiz Alia mbajti njė fjalim tė ngjashėm mė 12 shkurt 1988, ku prezantoi praktikisht tė njėjtėn ide.
“Pesėfishimi i fondit pėr ullirin ėshtė njė nga zotimet mė ambicioze tė qeverisė nė katėr vitet qė vijnė. Ne duhet tė mbjellim nė 4 vjet 20 milionė rrėnjė ullinj, pėr tė hapur perspektivėn e sė paku 30 milionė tė tjera gjatė viteve nė vazhdim,” deklaroi Berisha mė 17 nėntor tė vitit tė kaluar, nė njė nga takimet e shumta mbi temėn e ullirit.
“Dyfishimi i prodhimit tė ullirit duhet tė konsiderohet vetėm si hapi i parė nė kthesėn qė duhet bėrė pėr ullirin”, deklaronte Ramiz Alia nė vitin e largėt 1988.
Fjalimet, megjithėse janė mbajtur nė 22 vjet distancė, janė tė ngjashme jo vetėm nė idenė kryesore, por edhe nė detaje.
“Projekti i ullirit ėshtė njė projekt kompleks, ambicioz, i cili synon nė radhė tė parė njė pėrmirėsim tė rėndėsishėm tė fondit tė ullishtės ekzistuese dhe njė pėrpjekje tė gjithanshme pėr rritjen e prodhimit tė saj. 5 milionė rrėnjė ulliri kanė njė prodhim 4-5 herė mė tė ulėt se nė Greqi, Spanjė apo Itali. Por ka njė mundėsi reale, nėpėrmjet shėrbimeve dhe mbrojtjes, rritjes sė sistemit tė vaditjes, qė prodhimi nė kėta ullinj sė paku tė katėrfishohet”, deklaron Kryeministri Berisha sot.
“Arritjet e deritanishme janė larg mundėsive potenciale tė kėsaj bime. Ulliri jep vetėm njė tė pestėn e tė ardhurave tė pemėtarisė, ndonėse zė gati gjysmėn e tokės sė mbjellė”, thuhej nė fjalimin e liderit tė fundit komunist tė vendit mė shumė se dy dekada mė parė.
Qeveria komuniste nė atė kohė besonte se me vajin e ullirit do tė rriste tė ardhurat nga eksporti dhe pėr kėtė arsye kėmbėngulej qė kjo kulturė tė konsiderohej si “kulturė intensive”. Tė njėjtėn gjė beson edhe qeveria e sotme, e cila e beson se ullishtaria duhet tė futet “nė rrugėn e zhvillimit intensiv”.
Ndėrkohė, eksportet e vajit tė ullirit nga Shqipėria janė praktikisht zero.

Lili&Qesa
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 4261
Mosha : 24
Viti: : 07/12/1993
Vendbanimi: : n'zemren e Qesa-s..!!
Aktiviteti :
60 / 10060 / 100

Registration date : 08/02/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi