Braēe: Shpenzimet e qeverisė kanė lėnė pa pėrfunduar projekte nė Berat

Shko poshtė

Super Braēe: Shpenzimet e qeverisė kanė lėnė pa pėrfunduar projekte nė Berat

Mesazh nga Lili&Qesa prej Sat Feb 20, 2010 8:07 pm

Deputeti socialist Erion Braēe nė daljen e tij publike ka kritikuar qeverinė, duke theksuar se nė mungesė tė plotė tė transparencės ka vendosur tė shkurtohen mbi 250 mln usd duke konfirmuar pėr tė disatėn herė rresht, faktin se arka e shtetit ėshtė bosh. Sipas tij, nisur nga kjo shumė prej investimeve nė zonėn e Beratit janė tė pamundura, duke shtuar se shpenzimet operative tė qeverisė kanė lėnė pa pėrfunduar shumė projekte nė kėtė qark qė kėrkojnė

ndėrhyrje tė menjėhershme. Ai u ndal mė konkretisht nė projektet e qytetit tė Beratit, pėr tė shtuar se nė kėtė qytet duhet ndėrhyrje urgjente pėr tė pėrmbytur nė lagjet e tij periferike, kryesisht Uznovė pėr shkak tė prurjeve tė mėdha tė lumit Osum. Qyteti ėshtė pėrmbytur nė lagjet e tij periferike, kryesisht Uznovė pėr shkak tė prurjeve tė mėdha tė lumit Osum. Qyteti ėshtė nė rrezik tė madh, pėrmbytja mund tė zgjerohet po pėr shkak tė lumit dhe rrezikut tė lartė tė rezervuarve nė periferi tė qytetit tė tejmbushur e nė rrezik pėr digat e tyre nė Duhanas e Bilce. Qyteti ėshtė nė rrezik nė lagjet historike tė tij, Mangalem e Goricė por edhe nė lagjet e reja informale tė ngritura nė shpatet lindore e perėndimore tė kalasė sė Beratit ku ka rrėshqitje masive tė dherave dhe gurėve tė mėdhenj, u shpreh Braēe. Nė kėto kushte, sipas tij qeveria ka shkurtuar grandin nė komunėn Vertop me 42 mln lekė, nė Rroshnik me 30 mln lekė, nė Sinjė 50 mln lekė, nė Lumas 40 mln lekė, nė Perondi 45 mln lekė, nė Kozare 30 mln lekė, nė bashkinė Berat 220 mln lekė. Nė kėtė drejtim, ai shtoi se komunat nuk kanė asnjė qindarkė nė arkė pėr tė pėrballuar kėtė emergjencė e pėr tė ndihmuar banorėt nė nevojė jetike. Buxheti pėr to nuk ėshtė ēelur ende!! Po i bėj apel Sali Berishės, tek i cili nė trajtė tė shkresave zyrtare ky informacion ėshtė prej ditėsh, tė ndėrpresė politikėn e veshit tė shurdhėr, tė marrė masa tė menjėhershme, tė ēelė buxhetin e tė tėrheqė ndėrprerjen e fondeve publike pėr kėto komunitete tė cilat tani janė nė nevojė ekstreme! Tė ndėrhyjė tani, nesėr do tė jetė shumė vonė!, vijoi ai. Ndėr tė tjera, Braēe pėrmendi njė sėrė problemesh qė sipas tij pėrballen qytetarėt e kėsaj zone, ku veēoi faktin se mėsimi dhe edukimi ėshtė ndėrprerė fare nė 4 fshatra tė komunės Vertop, rrugėt kombėtare Lushnjė-Berat, Berat-Skrapar, Berat-Fier, Kuēovė-Elbasan janė dėmtuar rėndė aq sa nė 80% tė trupit dhe 60% tė gjatėsisė sė tyre nuk mund tė lėvizet normalisht. Ai informoi se vetėm ditėn e djeshme ėshtė normalizuar pas 2 ditėsh mungesė, furnizimi me ujė i qytetit tė Beratit dhe disa fshatrave pėrreth tij, ndėrkohė qė shtoi se po hyn nė krizė furnizimi me ujė i qytetit tė Poliēanit.

Lili&Qesa
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 4261
Mosha : 24
Viti: : 07/12/1993
Vendbanimi: : n'zemren e Qesa-s..!!
Aktiviteti :
60 / 10060 / 100

Registration date : 08/02/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi