Topalli kėrkon nga Egjipti tė njohė Kosovėn

Shko poshtė

Super Topalli kėrkon nga Egjipti tė njohė Kosovėn

Mesazh nga Lili&Qesa prej Sun Feb 21, 2010 9:02 am

Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli ka zhvilluar njė takim zyrtar me kryetarin i Asamblesė Popullore tė Egjiptit, Fathy Souror, nga i cili ka kėrkuar qė ky shtet tė njohė pavarėsinė e Kosovės. Kryetari i Komisionit tė Jashtėm tė Parlamentit tė Egjiptit, i pranishėm nė takim, siguroi Topallin se ky komision do t’i rekomandojė Qeverisė sė Egjiptit njohjen e shtetit tė Kosovės, pasi - siē u shpreh ai - edhe opinioni publik ėshtė nė favor.
Dy kryeparlamentarėt vlerėsuan se bashkėpunimi mes parlamenteve tė tė dy vendeve, me lidhje historike dhe miqėsore, ėshtė shumė i rėndėsishėm, por ai duhet forcuar nė aspektin ekonomik, nė shkėmbimet tregtare dhe nė tė gjitha fushat me interes tė pėrbashkėt.
Dy homologėt u ndalėn edhe nė ēėshtjen e Kosovės. Topalli, duke vlerėsuar ndihmėn e dhėnė nga Egjipti gjatė luftės nė Kosovė, tha se ne e konsiderojmė Egjiptin si njė vend lider tė botės arabe, qė me influencėn e tij do tė ndikonte mjaft nė njohjen e shtetit tė Kosovės. “Ky realitet i ri, tha Topalli, ka ndikuar nė stabilitetin e rajonit tonė, duke ēuar pėrpara fqinjėsinė e mirė, pas njohjes sė Kosovės nga tė gjitha vendet e ish-Jugosllavisė, pėrveē Serbisė”.
Kryetari i Komisionit tė Jashtėm tė Parlamentit tė Egjiptit, i pranishėm nė takim, siguroi Topallin se ky komision do t’i rekomandojė Qeverisė sė Egjiptit njohjen e shtetit tė Kosovės, pasi edhe opinioni publik ėshtė nė favor.
Nė nderim tė vizitės sė Topallit, kryetari i Parlamentit egjiptian kishte pėrgatitur posaēėrisht pėr tė njė medalje tė artė, ku ishte gdhendur emri i saj, gjė qė sipas tij do t’ia bėnte kryetares sė Kuvendit tė Shqipėrisė tė paharrueshme vizitėn e saj tė parė nė Egjipt.
Topalli nė Kajro ka mbajtur fjalimin kryesor nė konferencėn e Mesdheut pėr rolin e gruas. Kjo konferencė, qė ka pėr qėllim rritjen e rolit tė gruas nė vendimmarrje, ėshtė njė nga prioritetet e Unionit pėr Mesdheun, organizėm i cili bashkėkryesohet nga presidenti i Francės, Nicolas Sarcozy dhe nga presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak.Lili&Qesa
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 4261
Mosha : 24
Viti: : 07/12/1993
Vendbanimi: : n'zemren e Qesa-s..!!
Aktiviteti :
60 / 10060 / 100

Registration date : 08/02/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi