Ferizaj: Shoqria civile Natasha Kandiq t shpallet qytetare nderi

Shko posht

Super Ferizaj: Shoqria civile Natasha Kandiq t shpallet qytetare nderi

Mesazh nga Baussi prej Wed Mar 17, 2010 2:25 pm

Ferizaj, 17 mars 2010 - Shoqria civile civile ka krkuar nga Kuvendi Komunal i Ferizajt q humanistja e njohur nga Beogradi Natasha Kandiq t shpallet qytetare nderi e Ferizajt. Organizatat joqeveritare INPO, IRP, AVONET dhe Klubi i Gazetarve t Ferizajt kan dorzuar sot n Kuvendin Komunal nj krkes pr ta nderuar Natasha Kandiqin me kt mirnjohje me kt motivacion: "Q n fillim t viteve 1990 znj.Kandiq ka protestuar kundr torturs, prdhunimit dhe vrasjeve duke dokumentuar mizorit e kryera gjat luftrave jugosllave midis 1991 dhe 1999. Puna e saj ka fituar urrejtjen tek serbt e tjer dhe t drejtuesve ushtarak n t gjith rajonin prderisa ka fituar admirimin e mbrojtsve t t drejtave t njeriut n mbar botn". Natasha Kandiq sht themeluese dhe drejtoresh ekzekutive e Fondit pr t Drejtn Humanitare me seli n Beograd, nj organizat e respektuar pr t drejtat e njeriut si dhe nj shembull frymzues pr hetime sistematike dhe t paanshme pr abuzimet me t drejtat e njeriut. Ajo ka luftuar pr t drejtat e t gjitha grupeve dhe t gjitha etnive, veanrisht n kohn e luftrave gjat viteve t '90. Shpallja e znj. Kandiq qytetare nderi e qytetit t Ferizajt do t ishte nj detyrim moral pr t njohur kshtu rolin e saj t jashtzakonshm n prfaqsimin dhe mbrojtjen e t burgosurve politik nga komuna e Ferizaj t njohur si "Grupi i Ferizajt" duke prfshir ktu t burgosur si: Agim Reica, Sylejman Bytyi, Sknder Ferizi, Xhavit Zariqi, Besim Zymberi, t ndjert Enver Topalli, Ahmet Hoxha, Rexhep Bislimi, Cen Dugolli, theksohet ndr t tjera n krkesn e ktyre organizatave t Ferizajt.
avatar
Baussi
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11009
Mosha : 24
Viti: : 07/12/1993
Vendbanimi: : MiLaNo*ViTi
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/05/2009

Shiko profilin e antarit http://www.besa-bes.top-forum.net

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi