U nda nga jeta fuksionari i lart i LDK-s Nimon Alimusaj

Shko posht

Super U nda nga jeta fuksionari i lart i LDK-s Nimon Alimusaj

Mesazh nga Zyma prej Fri Mar 26, 2010 5:53 pm

Pas nj smundjeje t rnd dhe t gjat sot n moshn 64
vjeare u nda nga jeta Nimon Alimusaj, funksionar shumvjear i LDK-s,
deputet dhe profesor i gjuhs shqipe. Nimon Alimusaj lindi n vitin
1946 n fshatin Strellc t Deanit.
.

Shkolln filore e kreu n vendlindje, t mesmen n Pej, ndrsa
Fakultetin Filozofik, Degn e gjuhs dhe t letrsis shqipe n
Prishtin, ku edhe magjistroi n fush t gjuhsis. Ai punoi plot 35
vjet si profesor i gjuhs shqipe n gjimnazin e Pejs, ku edukoi shum
breza t rinjsh. Ka shkruar mbi 50 punime nga fusha e filologjis. Ka
qen bashkpuntor i Institutit Albanologjik t Prishtins n mbledhjen
e foklorit. Nimon Alimusaj q nga themelimi i LDK-s u b antar i saj
dhe pr shum vjet ishte edhe nnkryetar i Degs s LDK-s n Pej, ku
zhvilloi nj aktivitet t pandalshm politik. Q nga viti 1998 deri m
2006 ishte antar i Kryesis qendrore t LDK-s. N dy legjislaturat e
kaluara (2001 - 2007), ishte deputet i Kuvendit t Kosovs. I ndjeri
Nimon la pas vetes bashkshorten dhe pes fmij. Ceremonia e varrimit
t Nimon Alimusat do t zhvillohet nesr n orn 15.00 n fshatin
Strellc t Deanit. Ndrkaq homazhet pr t ndjerin zhvillohen nga ora
8.00 deri m 15.00 n ambientet e shkolls fillore t Strellcit.
Ndrkaq po nesr n orn 11.00 n Teatrin Kombtar n Prishtin LDK
mban nj mbledhje komemorative kushtuar Nimon Alimusajt.

_________________
Ndonjher t mungon aq shum dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ndrrat vetm pr ta prqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi