Takimi i radhės sė Grupit punues pėr liberalizim tė vizave

Shko poshtė

Super Takimi i radhės sė Grupit punues pėr liberalizim tė vizave

Mesazh nga Baussi prej Sun Mar 28, 2010 7:09 pm

Prishtinė, Nė takimin e radhės sė Grupit punues pėr Liberalizim tė vizave, nė tė cilin morėn pjesė, anėtarė tė grupit punues, pėrfaqėsues tė EULEX it dhe zyrtarė tė lartė tė Ministrisė sė Brendshme, Ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti, tha se bashkėrisht ėshtė arritur qė tė sensibilizohet ky "proces brenda institucioneve tona dhe brenda shoqėrisė kosovare". Duke folur pėr arritjet e Grupit punues pėr liberalizim tė vizave, ministri Pajaziti theksoi se kėto takime tregojnė pėrkushtimin e pėrbashkėt pėr tė avancuar nė kėtė proces, i cili ėshtė tregues se shoqėria jonė ėshtė e interesuar jashtėzakonisht shumė qė tė bėjė hapa pėrpara, nė pėrshpejtimin e procesit tė liberalizimit tė vizave me BE nė. Duke folur pėr pėrmbushjen e kritereve tė kėrkuara nga Komisioni Evropian, Pajaziti vlerėsoi se "ka pasur progres tė dukshėm sa i pėrket plotėsimit tė kritereve qė dalin nga Udhėrrėfyesi pėr Liberalizim tė vizave dhe planit tė veprimit", posaēėrisht nė politikat e ripranimit dhe integrimit tė personave tė riatdhesuar, sigurinė e dokumenteve, si dhe nė luftėn kundėr krimit tė organizuar. Pajaziti tha se nė muajt nė vijim duhet intensifikuar angazhimet nė plotėsimin e tė gjitha kritereve qė dalin nga procesi i liberalizimit tė vizave, qė do tė rezultojė nė ofrimin e udhėrrėfyesit zyrtar nga Komisioni Evropian dhe nė pėrshpejtimin e rrugės deri tek liberalizimi i plotė i vizave me Bashkimin Evropian. "Ky ėshtė njė test aspak i lehtė, njė proces qė do angazhime edhe mė tė mėdha, investime nė punė tė caktuara, para sė gjithash kėrkon njė koordinim", tha ndėr tė tjera ministri i Punėve tė Brendshme Zenun Pajaziti.
avatar
Baussi
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11009
Mosha : 24
Viti: : 07/12/1993
Vendbanimi: : MiLaNo*ViTi
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/05/2009

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bes.top-forum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi