Kadare anulon vizitėn nė Greqi: Ushtria juaj na fyeu rėndė

Shko poshtė

Super Kadare anulon vizitėn nė Greqi: Ushtria juaj na fyeu rėndė

Mesazh nga Zyma prej Sun Apr 18, 2010 8:36 pmIsmail KadareSkandali i forcave speciale greke qė hodhėn nė paradėn
ushtarake thirrje antishqiptare ka bėrė qė shkrimtari i mirėnjohur
Ismail Kadare tė anulojė zyrtarisht vizitėn e tij nė Athinė, e
programuar pėr t’u realizuar mė 19 prill.
Kadare ishte i
ftuar nga autoritetet e Ministrisė sė Kulturės dhe Pallatit tė Kulturės
(Megaro Muzikis Athinon) pėr njė agjendė me qytetarėt nė Athinė ku do
tė prezantohej si njė ndėr shkrimtarėt mė tė nderuar me ēmime tė
rėndėsishme ndėrkombėtare.
Vetė Ismail Kadare pėrmes njė letre zyrtare ka deklaruar se ai ka
vendosur tė mos marrė pjesė nė ceremoninė e 19 prillit 2010 nė Athinė.
Nė letrėn e shkrimtarit 74-vjeēar qė jeton nė Paris, thuhet se “unė
kam vendosur tė anuloj vizitėn time nė Athinė, pėr shkak tė ngjarjeve
tė 25 marsit 2010 nė Athinė, ku forcat ushtarake tė Greqisė nė paradėn
zyrtare me rastin e Festės Kombėtare Greke, hodhėn parulla
antishqiptare”.
“Kėto thirrje u karakterizuan nga doza racizmi kundėr shqiptarėve
ndaj unė vendos tė anuloj vizitėn sime nė vendin tuaj”, deklaron Kadare
nė letrėn e tij.
“Ju e dini shumė mirė, - vijon shkrimtari shqiptar i pėrmasave
botėrore, - qė kam admirim pėr letėrsinė greke dhe pėr kulturėn greke,
por unė besoj se brenda njė klime tė tillė, e cila ėshtė larg ēdo
gjurme tė qytetėrimit, vizita ime do tė ishte e papėrshtatshme”.
Kurse nė pėrfundim Kadare thotė: “Dua shumė tė vij nė Greqi dhe shpresoj se kėtė do ta bėj nė tė ardhmen”.
I menjėhershėm ka qenė dhe reagimi i autoriteteve zyrtare nė Athinė:
“Me tė vėrtetė shprehim keqardhje nga ky vendim qė ka marrė Ismail
Kadare. Ne e kuptojmė se vendimi ka ardhur pėr arsye se ajo qė ndodhi
ishte njė incident i pakėndshėm i cili ėshtė dėnuar nga opinioni publik
grek”, thuhet nė deklaratėn zyrtare qė ka lėshuar drejtoria e Kulturės
dhe Artit.
“Ne besojmė se njė pėrgjigje efektive pėr sjelljen ekstreme ėshtė promovimi i dialogut konstruktiv”, vijon deklarata zyrtare.
Kurse vė nė dukje mė tej se nisur nga kėto argumente, ka bėrė “ēdo
pėrpjekje pėr tė kthyer mendjen e autorit tė vlerėsuar me ēmime pėr tė
ardhur nė Athinė”. “Ne shpresojmė se nė tė ardhmen do tė ketė njė
mundėsi tė shpejtė pėr miqtė e shumtė tė Ismail Kadaresė pėr tė
realizuar mbėrritjen e tij nė Athinė”, - pėrfundon deklarata.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Kadare anulon vizitėn nė Greqi: Ushtria juaj na fyeu rėndė

Mesazh nga Zyma prej Sun Apr 18, 2010 8:37 pm

lum ne qe te kemi

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Kadare anulon vizitėn nė Greqi: Ushtria juaj na fyeu rėndė

Mesazh nga Lim-On prej Mon Apr 19, 2010 2:55 pm

valla zym na knaqe lajmeee

qashtu bre KaDARE

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Kadare anulon vizitėn nė Greqi: Ushtria juaj na fyeu rėndė

Mesazh nga Zyma prej Mon Apr 19, 2010 2:58 pm

mka pelqy veret ky hap i kadares

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Kadare anulon vizitėn nė Greqi: Ushtria juaj na fyeu rėndė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi