Nė Sarajevė e pres edhe Serbinė edhe Kosovėn

Shko poshtė

Super Nė Sarajevė e pres edhe Serbinė edhe Kosovėn

Mesazh nga Zyma prej Tue Apr 27, 2010 7:40 pm


Nė njė intervistė pėr gazetėn “Dnevnik” tė Novi Sadit, shefi i
diplomacisė franceze Bernard Kouchner ka thėnė se pėr herė tė fundit
kjo nuk pati sukses nė tubimin e mbajtur nė Slloveni.
Ministri
i Jashtėm i Francės Bernard Kouchner ka shfaqur pritjen se nė
konferencėn e ardhshme tė BE kushtuar Ballkanit Perėndimor, mė 2
qershor nė Sarajevė, do tė paraqiten edhe Serbia edhe Kosova.
Nė njė intervistė pėr gazetėn “Dnevnik” tė Novi Sadit, Kushner ka
thėnė se pėr herė tė fundit kjo nuk pati sukses nė tubimin e mbajtur nė
Slloveni. Le tė shpresojmė se nė Sarajevė do tė vijnė tė gjithė dhe do
tė flasin mes veti, ka shtuar ai.
“Pres tė vijnė, por, kjo varet nga ata, nuk mund tė them se jam i
sigurt. Por, fjala ėshtė pėr procesin, i cili nuk mund tė ndalet. E di
se pėrfaqėsuesit e Serbisė e tė Kosovė tash po takohen mė shumė se mė
herėt. Mirėpo, po e pėrsėris, ky ėshtė proces dhe do tė duhet njė
gjeneratė qė gjėrat tė normalizohen”, ka theksuar Kushner.
Ministri francez gjithashtu ka thėnė se Serbia duhet patjetėr tė
zhvillojė njė politikė evropiane ndaj Kosovės nėse dėshiron tė bėhet
pjesė e BE-sė.
“Edhe nė Beograd edhe nė Prishtinė duhet tė gjithė ta kenė tė qartė
se nevojitet tė bisedojnė dhe tė bashkėpunojnė, e pastaj do tė shohim
nėse mundemi tė pėrshpejtojmė integrimet evropiane, qė do tė doja tė
ndodh”, ka shtuar ai.
Duke cekur se kolegu i tij Vuk Jeremic po e zbaton politikėn, pėr tė
cilėn mendon se mund tė sjell rezultate, Kouchner ka thėnė se beson se
shumica e njerėzve nė Serbi, e sidomos tė rinjtė, e dinė ēka duhet tė
bėhet.
“Nuk kam kėrkuar qė Serbia ta njoh Kosovėn, veē thjeshtė, tė nis tė
komunikojė me Kosovėn. Ekzistojnė ēėshtje tė rėndėsishme tė jetės,
sikurse janė energjia elektrike, transporti, udhėtimi i tė rinjve, jo
vetėm statusi”, konsideron ministri francez.
Duke e komentuar veprimin e Prishtinės lidhur me ēmontimin e
repetitorėve mobil serb nė Kosovė, Kouchner ka thėnė: “Sa di unė
telefonat mobil funksionojnė. Askujt nuk i ėshtė pamundėsuar tė flas,
por, vetėm duhet ta pėrzgjedh rrjetin”

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi