Zherka-Hoxha i dorėzoi letrat kredenciale presidentit Parvanov

Shko poshtė

Super Zherka-Hoxha i dorėzoi letrat kredenciale presidentit Parvanov

Mesazh nga Zyma prej Sat May 01, 2010 4:08 pm


Ambasadorja e Republikės sė Kosovės nė Bullgari, Ariana
Zherka–Hoxha i dorėzoi tė premten nė Sofje letrat kredenciale
presidentit tė Republikės sė Bullgarisė, Georgi Parvanov.
Ceremonia
formale e dorėzimit tė letrave kredenciale u zhvillua nė Pallatin
Presidencial nė Sofje, me ē’rast nėn intonimin e himneve shtetėrore tė
vendit pranues dhe tė Republikės sė Kosovės u bė parakalimi ceremonial
pranė gardės sė nderit, e mė pastaj edhe dorėzimi i letrave kredenciale.
Ceremonia pėrfundoi me vendosjen e kurorės sė luleve pranė varrit tė
ushtarit tė panjohur. Ceremonia e organizuar me kėtė rast ishte solemne,
duke pėrfshirė respektin e veēantė, qė u bėhet Ambasadorėve dhe
shteteve qė ata pėrfaqėsojnė.
Pas pranimit te letrave kredenciale presidenti Georgi Parvanov,
shprehu kėnaqėsinė e tij pėr pritjen dhe akreditimin e ambasadorit tė
parė tė Republikės sė Kosovės nė Sofje, duke theksuar se vendosja e
Misionit diplomatik tė Kosovės do tė kontribuojė nė fuqizimin e
marrėdhėnieve tė mira nė mes dy vendeve.
Gjithashtu, ai premtoi mbėshtetjen e vazhdueshme tė Republikės sė
Bullgarisė pėr Kosovėn, veēanėrisht pėr proceset integruese nė tė cilat
po hyn Kosova.
Ambasadorja Zherka-Hoxha i pėrcolli presidentit Parvanov
pėrshėndetjet dhe mirėnjohjen e veēantė tė presidentit i Republikės sė
Kosovės, Fatmir Sejdiut, kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaēit,
Qeverisė dhe popullit tė Kosovės, pėr mbėshtetjen e vazhdueshme dhe tė
gjithanshme tė Republikės sė Bullgarisė dhėnė Kosovės nė momentet mė
vendimtare historike.
Po ashtu, Zherka-Hoxha shprehu konsideratėn e saj edhe pėr
marrėdhėniet e mira bilaterale nė mes tė dy vendeve, si dhe dėshirėn dhe
gatishmėrinė qė kėto marrėdhėnie tė fuqizohen edhe mė tej.
Mė tej, ambasadorja e informoi presidentin pėr zhvillimet mė tė reja
nė Kosovė, arritjet e vendit tonė nė tė gjitha sferat, me theks tė
veēantė nė progresin e arritur nė ndėrtimin e institucioneve
demokratike, angazhimin dhe gatishmėrinė e Qeverisė sė Kosovės pėr tė
garantuar njė sistem unik dhe gjithėpėrfshirės pėr tė gjithė qytetarėt e
Kosovės si dhe kornizėn ligjore, e cila garanton tė drejtat e
komuniteteve pakicė, nė tė gjitha shtyllat e pushtetit, si dhe sferat e
jetės nė pėrgjithės

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi