Projektrezoluta i bėn presion Serbisė pėr Kosovėn

Shko poshtė

Super Projektrezoluta i bėn presion Serbisė pėr Kosovėn

Mesazh nga Zyma prej Wed May 05, 2010 8:24 pm

Raportuesja e posaēme e Parlamentit tė Evropės pėr Kosovėn,
Ulrike Lunacek, ka deklaruar se me projektrezolutėn e re pėr Kosovėn po
provohet t’i bėhet presion Serbisė qė tė pėrmirėsojė bashkėpunimin me
Prishtinėn.
Ajo tha se nė versionin pėrfundimtar tė
Rezolutės do t’i kėrkohet Beogradit zyrtar qė tė heq dorė nga
mbėshtetja dhe financimi i strukturave paralele nė veri tė Kosovės.
Njė projektrezolutėn e hartuar nga Lunacek ka marrė miratimin e
Komisionit pėr Politikė tė Jashtme tė PE-sė, duke i bėrė thirrje
Serbisė qė tė tregojė mė shumė pragmatizėm nė raport me Kosovėn.
Nė njė intervistė me BBC-nė, Lunacek shfaqi shpresėn se Komisioni
Evropian do t’i japw Kosovės udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave
deri nė fillim tė verės, por kėrkoi nga autoritetet qė tė pėrmbushin
njė varg kushtesh pėr tė arritur nė procesin e liberalizimit.
Ajo tha se BE-ja i ka dhėnė mbėshtetje tė fuqishme EULEX-it nė punėn e tij nė luftimin e korrupsionit dhe krimit tė organizua

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi