NATO mbėshtet EULEX-in nė luftėn kundėr krimit

Shko poshtė

Super NATO mbėshtet EULEX-in nė luftėn kundėr krimit

Mesazh nga Zyma prej Wed May 05, 2010 8:27 pm

Komandanti i krahut jugor tė NATO-s, admirali Mark Fitzgerald,
tha tė mėrkurėn se KFOR-i do tė pėrkrahė ēdo kėrkesė tė EULEX-it dhe
Policisė sė Kosovės nė luftėn ndaj krimit tė organizuar dhe
korrupsionit.
Pas takimit me komandantin e KFOR-it,
gjeneral Markus Bentler, amdirali Fitzgerald theksoi se luftimi i
krimit dhe korrupsionit ėshtė pėrgjegjėsi e EULEX-it dhe Policisė sė
Kosovės, por nėse kėrkohet ndihma e KFOR-it, ajo nuk do tė mungojė.
Fitzgerald vlerėsoi veprimet e fundit tė EULEX-it nė luftėn ndaj
korrupsionit. NATO, tha Fitzgerald mbėshtet sundimin e rendit ligjit
dhe veprimet e EULEX-it janė nė kėtė drejtim. Admirali Fitzgerald u
shpreh i gatshėm t'i ofrojė ndihmė policisė sė EULEX-it dhe asaj tė
Kosovės nėse ajo do tė kėrkohet nga ta.
“Luftimi korrupsionit ėshtė i rėndėsishėm pėr ēdo shoqėri
demokratike”, theksoi Fitzgerald. ”Kjo i takon EULEX-it, por kjo ka
ndikim tė drejtpėrdrejt nė sundimin e rendit dhe ligjit. Pra, ne
mbėshtesim rendin dhe ligjin dhe jemi tė gatshėm tė ndihmojmė nė ēdo
lloj incidenti, nėse EULEX dhe Policia e kėrkojnė kėtė ne do t'i
pėrkrahim do tė punojmė sė bashku. EULEX dhe Policia e Kosovės janė
pėrgjegjėse. Ėshtė gjė e mirė tė luftohet korrupsioni nė ēdo shoqėri”,
tha admirali Fitzgerald.
Ndėrkaq, komandanti i KFOR-it, Markus Bentler ka folur pėr
shkarkimet e zyrtarėve nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, tė cilat sipas
tij, janė bėrė dhe bėhen nė kuadėr tė njė procesi mjaft tė paanshėm dhe
objektiv tė verifikimit tė sė kaluarės dhe kualifikimeve tė pjesėtarėve.
Sipas Bentlerit, procesi i shkarkimeve ka tė bėjė me ndarjen e
pėrgjegjėsive dhe pėr kėtė duhet tė ekzistojė siguria se vetėm
pjesėtarėt e kualifikuar do tė jenė pjesė e FSK-sė, pasi synim ėshtė
krijimi i njė force mjaft kualitative

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi