Ėshtė arritur marrėveshja pėr takimin e Sarajevės

Shko poshtė

Super Ėshtė arritur marrėveshja pėr takimin e Sarajevės

Mesazh nga Zyma prej Mon May 10, 2010 7:44 pmMinistri i Jashtėm i Spanjės, Miguel Angel Moratinos.


Ministri i Jashtėm i Spanjės, vend ky qė e kryeson presidencėn
e radhės sė Bashkimit Evropian, Miguel Angel Moratinos, ka thėnė se
ėshtė arritur marrėveshja qė Konferenca e Sarajevės, BE-Ballkani
Perėndimor, tė mbahet si takim jozyrtar i tė gjitha palėve, ngjashėm
siē mbahen edhe takimet ministrore tė BE-sė.
Moratinos, i
cili kryeson Kėshillin e ministrave tė BE-sė, pas takimit tė shefave tė
diplomacive evropiane, i ėshtė pėrgjigjur pyetjes sė agjencisė Beta,
nėse nė takimin e Sarajevės do tė marrin pjesė autoritet e Serbisė dhe
ato tė Kosovės.
"Mund t'u konfirmoj se konferenca nė Sarajevė ėshtė pėrgatitur mirė,
dhe se ėshtė arritur marrėveshje pėr ‘formulėn Gymnich’ qė do tė
zbatohet”, ka thėnė Moratinos duke shtuar se nė bazė tė kėsaj ėshtė
arritur marrėveshje me tė gjitha palėt.
Moratinos ka thėnė se BE dėshiron qė nė kėtė konferencė tė marrin
pjesė jo vetėm 27 vendet e BE-sė, por edhe SHBA-tė, Federata ruse dhe
Turqia, ashtu qė sė bashku tė sigurohet stabilitet dhe tė forcohet e
ardhmja e tė gjitha vendeve tė Ballkanit.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi