Varri masiv nė Serbi, Manaj: Zbulimi pas presionit tė BE

Shko poshtė

Super Varri masiv nė Serbi, Manaj: Zbulimi pas presionit tė BE

Mesazh nga Zyma prej Tue May 11, 2010 7:16 pm
Zbulimi i varrezės masive nė Rashkė ėshtė rezultat i presionit
tė Bashkimit Evropian dhe EULEX-it ndaj Serbisė. Kėshtu u shpreh pėr
Alsat zv/kryeministri i Kosovės, Ramė Manaj, duke shtuar se bashkėsia
ndėrkombėtare duhet tė vazhdojė presionin ndaj Beogradit pėr gjetjen e
varrezave tė tjera masive, pasi nė Kosovė ende konsiderohen tė zhdukur
1862 persona.
“Kjo varrezė sipas informatave qė kemi ne
ėshtė nė afėrsi tė Rashkės. Institucionet e Kosovė, komisioni ynė
qeveritar pėr personat e pagjetur gjatė gjithė kėtyre viteve kanė
insistuar qė tė vije deri te informatat pėr fatin e kėtyre njerėzve.
Besoj se zbulimi i kėsaj vareze masive ėshtė rezultat edhe i presonit
tė EULEX-it por edhe BE-sė mbi Serbinė pėr shkak tė relacioneve qė
Serbia synon t’i ndėrtoj me BE-nė”, tha Manaj.
Manaj tha se Qeveria e Kosovės do tė kėmbėngulė qė nė procesin e
gėrmimit tė kėsaj varreze tė marrin pjesė edhe ekspertėt kosovarė. “Ne
do tė insistojmė edhe mė tutje qė edhe ky rast tė ndriēohet, pra tė
filloj gėrmimi i kėsaj varreze, qė tė kenė ekspertėt tanė qasje, tė
marrin pjesė edhe nė procesin e identifikimit, por natyrisht ne do tė
insistojmė mė tutje qė tė hulumtohen varrezat tjera tė mundshme”, tha
Manaj.
Ndėrkohė pas zbulimit tė kėsaj varreze, ku mendohet se janė varrosur
250 kufoma shqiptarėsh tė vrarė gjatė luftės sė vitit 1999, EULEX-i
pėrmes njė komunikate pėr shtyp thekson se ka kohė qė ėshtė duke punuar
nė kėtė rast.
“Ne i kemi ofruar informacionet dhe tė dhėnat operative lidhur me
njė lokacion tė mundshėm tė njė varreze masive nė rajonin e Rashkės.
Por, ne jemi duke e pritur ende konfirmimin nėse ėshtė gjetur ky
lokacioni”, thekson komunikata e EULEX-it e cila nuk jep mė shumė
informacione derisa tė konfirmohet vendndodhja e varrezės masive dhe
pėr t’i mbrojtur hetimet.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi