Hetime edhe pėr ministra dhe ish-ministra

Shko poshtė

Super Hetime edhe pėr ministra dhe ish-ministra

Mesazh nga Zyma prej Tue May 11, 2010 7:17 pm
Policė tė EULEX-it, mund tė shihen pas pak kohe edhe ne dyert e
ministrive tjera tė qeverisė. Burim tė Klan Kosova nga institucionet
ndėrkombėtare dhe ato vendore, bėjnė tė ditur se EULEX-i do tė hetojė
edhe gjashtė ministra ose ish-ministra, nga dy prej tri partive
kryesore tė vendit, PDK, LDK dhe AAK, pėr keqpėrdorime qė janė bėrė nė
periudha tė ndryshme.
Tenderėt e shkollave nė dy vjetėt e fundit do tė dėrgojnė hetuesit nė Ministrinė e Arsimit.
Arsyet pse EULEX- do tė mėsyjnė dyert e asaj tė Shėndetėsisė janė
disa miliona euro qė i janė dhėnė njė firme, pa u kryer tė gjitha
procedurat ligjore, gjė kjo qė u bė gjatė kohės sė menaxhimit kėtu para
riformatizimit tė qeverisė Thaci.
Nuk do tė kursehet as ministria e Tregtisė dhe Industrisė. Ēėshtjet
qė kanė tė bėjnė me naftėn, cilėsinė e saj dhe licencat e shitjes, do
tė jenė interes i investiguesve. Nė tė do tė hetohet edhe pėr kohėn e
qeverisjes nga koalicioni AAK-LDK por edhe nga ky i tashmi, PDK-LDK.
Auditivi i buxhetit do tė jetė arsyeja pse do tė ekzaminohet
ministria e ambientit, pėr periudhėn kur nė pushtet ishte koalicioni
LDK-AAK.
As ministria e Ekonomisė dhe Financave nuk do tė anashkalohet,
ndonėse fokusi i hetimeve kėtu ėshtė jashtė fushės qė mbulon ky
dikaster.
Klan Kosova merr vesh se EULEX-i ka vėnė nėn llupė edhe njė
ish-ministėr serb qė pati qėndruar nė qeveri para pesė-gjashtė vjetėsh,
ndėrsa nuk dihet si do tė procedohet me hetimet ndaj tre personave nga
veriu i Kosovės.
Kryeprokurori i EULEX-it, Johannes-Van-Vreesėijk ka thėnė ditė mė
parė se EULEX-i nuk do tė kufizojė hetimet pėr korrupsion vetėm nė
Ministrinė e Transportit.
Ai ka bėrė me dije se cak i hetimeve nuk janė vetėm ministritė qė udhėhiqen nga PDK-ja.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi