Nė Prishtinė takohen liderėt fetarė islam tė rajonit

Shko poshtė

Super Nė Prishtinė takohen liderėt fetarė islam tė rajonit

Mesazh nga Zyma prej Tue May 11, 2010 7:18 pm

Nė Prishtinė, nga 11-13 maj do tė mbahet takimi i liderėve
fetarė islamė tė rajonit, nikoqire e sė cilit ėshtė Kryesia e
Bashkėsisė Islame tė Kosovės.
Nė kėtė takim pritet tė
marrin pjesė udhėheqėsit mė tė lartė tė bashkėsive islame nga vendet e
rajonit: Prof. dr. Ali Bardakoglu, kryetar i DIJANET-it (Bashkėsia
Islame e Turqisė), H.Selim Muēa, kryetar i Komunitetit Mysliman tė
Shqipėrisė, myftiu Shefko ef. Omerbashiqi, kryetari i Bashkėsisė Islame
tė Kroacisė, nga Bosnja dhe Hercegovina do jetė, myftiu i Mostarit,
Seid ef. Smajkiqi, Sulejman ef. Rexhepi, reis i Bashkėsisė Islame tė
Maqedonisė, Rifat ef.Fejziqi, reis i Bashkėsisė Islame tė Mali tė Zi,
myftiu dr. Nexhat Grabus, kryetar i Bashkėsisė Islame tė Sllovenisė,
myftiu Musatafa Haxhi Alish, kryetar i Bashkėsisė Islame tė Bullgarisė,
Ibrahim Sherif, myfti nga Greqia, po ashtu edhe Ahmet Mete nga Greqia
dhe Murat ef. Jusuf, kryetar i Bashkėsisė Islame tė Rumanisė.
Ndėr temat pėr tė cilat do tė diskutojnė liderėt fetarė islamė gjatė
qėndrimit nė Kosovė do tė jenė: bashkėpunimi nė mes bashkėsive
fetareve, roli i fesė nė rrethanat aktuale nė rajon, bashkėpunimi me
bashkėsitė tjera fetar, roli i fesė nė edukimin dhe fisnikėrimin e
popullatės si dhe roli i bashkėsive fetare nė shoqėritė postkonfiktuoze

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi