Sejdiu-Pacollit: Mos u thirr nė emrin tim

Shko poshtė

Super Sejdiu-Pacollit: Mos u thirr nė emrin tim

Mesazh nga Lim-On prej Sun May 16, 2010 2:56 pmPresidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe kreu i AKR-sė, Behgjet
Pacolli, kanė pasur njė bisedė tė pakėndshme telefonike, me ē’rast
presidenti, me ton tė lartė, i ka thėnė Pacollit qė mos tė thirret nė
emrin e tij nė takime me diplomatė tė ndryshėm, duke ia pėrmendur njė
ndejė nė “Ambasadėn e Iranit nė Washington”, bėn tė ditur Gazeta
Express.
Kryetari i AKR-sė ndihet i fyer nga komentet e
presidentit, duke thėnė se kurrė nuk ėshtė takuar me zyrtarė iranianė,
e pėr mė tepėr ky shtet nuk ka as Ambasadė nė SHBA.
Nė njė prononcim pėr gazetėn Pacolli ka folur pėr telefonatėn e
pakėndshme me Sejdiun, duke treguar nė detaje fjalėt e shkėmbyera pėr
disa minuta me tė. Ai thotė se ėshtė akuzuar nga presidenti se nė emėr
tė tij ka takuar diplomatė tė vendeve qė nuk e kanė njohur Deklaratėn e
Pavarėsisė.
“Kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė. Ky ėshtė njė abuzim institucional
kundrejt personit tim dhe kundėr punės time... Mė 29 prill 2010 mė
thirri nė telefon presidenti dhe mė tha – ‘Behgjet ku je’? Unė i thash
- ‘jam nė Zvicėr z. president. Pas njė hyrjeje shumė tė shkurtėr,
presidenti mė thotė - ‘ti, ne emėr timin, po takohesh me njerėz’. Pas
kėsaj unė u stepa dhe e luta presidentin qė tė mė japė sqarime shtesė
pėr atė qė thoshte. Ai vazhdoi duke thėnė se - ‘ti, nė emėr timin, ke
shkuar nė Ambasadėn e Iranit nė Washington’. Pas kėsaj unė reflektova
pak dhe fillova t’i shpjegoj presidentit se asnjėherė nė jetėn time nuk
e kam pėrdorur emrin e tij dhe nuk kam pasur nevojė ta pėrdor emrin e
tij”, ka thėnė Pacolli.
“Mė pas vazhdova duke i thėnė se nėse duhet t’i jap njė pėrgjigje
Institucionit tė Presidentit, atėherė mund ta garantoj atė se nuk e kam
pėrdorur emrin e tij dhe nuk kam qenė kurrė nė ambasadat e Iranit.
Njėkohėsisht i thash se nėse duhet t’i jap njė shpjegim si
qytetari-qytetarit, atėherė nuk kam kurrfarė nevoje me e pėrdor emrin e
tij dhe nuk konsideroj se mė hyn nė punė nė jetėn time emri i tij”,
vazhdoi rrėfimin kryetari i AKR-sė.
Por, edhe pas kėsaj, sipas Pacollit, Sejdiu ka vazhduar me tė tijėn.
Nė kėtė situatė, Lideri i AKR-sė i ka dhėnė presidentit njė leksion tė
rėndėsishėm, i cili duket se nuk ka qenė i njoftuar me faktin se Irani
nuk ka pėrfaqėsi diplomatike nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės qė nga
viti 1981.
“Unė i thashė: ‘President, pėr ndihmesėn tuaj, qė nga viti 1981
Irani nuk ka ambasadė e as konsullatė nė SHBA’. Pas kėsaj, ai u befasua
pak dhe mė tha - ‘do ta verifikoj’ dhe e mbylli telefonin”, thotė
Kryetari i AKR-sė.
I fyer nga komentet e tė parit tė vendit, Lideri i AKR-sė ka shkruar
njė letėr tė gjatė nė tė cilėn i kėrkon Presidentit sqarime pėr akuzat
e rėnda. /GazetaExpress/

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 28
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi