Mbėrrin i nxehti afrikan, temperaturat shkojnė 40 gradė

Shko poshtė

Super Mbėrrin i nxehti afrikan, temperaturat shkojnė 40 gradė

Mesazh nga Ditta prej Sun Jun 13, 2010 7:23 pm

Nėse keni menduar se kjo javė qė sapo lamė pas ishte shumė e nxehtė,
gaboheni. Java qė vjen do tė sjellė temperatura akoma mė tė larta. Sinoptikanėt
parashikojnė qė gjatė kėsaj jave zhiva e termometrit tė shėnojė 36 gradė celsius
nė hije dhe plot 40 gradė nė diell. Sipas tyre, shkak pėr kėto temperatura kaq
tė larta, ėshtė bėrė mbėrritja e njė vale ajri tė nxehtė qė vjen nga
Afrika.

Sipas parashikuesve tė motit, temperaturat do tė rriten me nga dy gradė ēdo
ditė dhe kulmi pritet tė shėnohet gjatė ditės sė martė, por edhe pas kėsaj dite,
sėrish zhiva e termometrit nuk do tė pėsojė rėnie. Metreologėt parashikojnė qė
kėtė vit stina e verės do tė jetė pėrvėluese. Ata shpjegojnė se gjatė muajve
qershor, korrik do tė na duhet tė pėrballemi me tė nxehtin Afrika.
Shenjat pėr njė verė tė nxehtė janė dhėnė edhe gjatė javės qė sapo lamė pas,
e cila regjistroi temperatura rekord deri nė 34 gradė celsius. Sipas tyre, vendi
ynė pritet tė goditet nė dy muajt e ardhshėm, nga i nxehti afrikan, duke bėrė qė
temperatura maksimale tė kapė shifra mjaft tė larta. Rritja e temperaturave dhe
"ērregullimi i stinėve" ėshtė njė nga ndikimet e ndryshimeve klimatike nė vendin
tonė, sipas specialistėve tė mjedisit. Nėn kėtė ndikim, duket se Shqipėria
pavarėsisht se ka njė klimė mesdhetare, nė ditė tė veēanta ėshtė prekur nga
fenomene tė klimės kontinentale.
I nxehti ka sjellė probleme shėndetėsore tek shumė njerėz dhe mjekėt
specialistė nuk ngurrojnė tė japin edhe kėshillat pėr raste tė tilla. Bluzat e
bardha kėshillojnė qė tė moshuarit tė qėndrojnė nė ambiente tė freskėta dhe tė
evitohet dalja nė orėt e pikut, dhe tė vegjlit tė ruhen nga prekja e diarresė sė
verės. Sipas tyre gjatė ditėve tė nxehta duhet tė konsumohet sa mė shumė ujė dhe
lėngje.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Mbėrrin i nxehti afrikan, temperaturat shkojnė 40 gradė

Mesazh nga Zyma prej Mon Jun 14, 2010 7:26 am

phaaaaaaaa u kallem per bes

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Mbėrrin i nxehti afrikan, temperaturat shkojnė 40 gradė

Mesazh nga Edona-z prej Mon Jun 14, 2010 8:50 am

aaaaaa qeto ditet e ardhshme po dojke me ra shi shyqyr zotit e freskohum pak se pernime dojna me dekkkk nga te nxetit deri me tani ketu temperatura me e larte ka arrit deri ne 37 grade celsius.

Edona-z
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3065
Mosha : 23
Viti: : 04/05/1995
Vendbanimi: : istog
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 23/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Mbėrrin i nxehti afrikan, temperaturat shkojnė 40 gradė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi