Kosova burim dhe destinim i trafikimit

Shko poshtė

Super Kosova burim dhe destinim i trafikimit

Mesazh nga Ditta prej Mon Jun 14, 2010 2:39 pm
Kosova ėshtė burim, transit dhe vend i destinimit pėr femra dhe fėmijė, tė cilėt janė subjekt i trafikimit tė personave, specifikisht i prostitucionit tė detyrueshėm dhe i fėmijėve, qė detyrohen tė kėrkojnė lėmoshė, thuhet, pos tjerash, nė pjesėn pėr Kosovėn, nė raportin e Departamentit amerikan tė Shtetit, qė ėshtė publikuar tė hėnėn.
Mė tutje theksohet se shumica e viktimave tė prostitucionit tė detyrueshėm janė femra tė reja nga Evropa Lindore, pėrfshirė Moldavinė, Shqipėrinė, Bullgarinė dhe Serbinė.
Fėmijėt dhe femrat nė Kosovė janė subjekt i prostitucionit tė detyrueshėm brenda Kosovės dhe po ashtu nė vendet nė mbarė Evropėn.
Sipas raportit, njė OJQ ka raportuar se ka identifikuar mė se 300 fėmijė, veēanėrisht nga komunitetet rome, qė janė detyruar tė kėrkojnė lėmoshė.
Mė tutje theksohet se policia vazhdon tė raportoj se trafikimi i brendshėm, qė involvon serbėt e Kosovės, po ashtu mund tė ndodhė nė pjesėn veriore.
Raporti thekson se qeveria e Kosovės nuk ka vepruar nė pajtueshmėri tė plotė me minimumin e standardeve pėr eliminimin e trafikimit. Megjithatė, po bėnė pėrpjekje tė rėndėsishme pėr ta arritur kėtė.
Mė tutje, nė raportin vjetor pėr trafikimin e qenieve njerėzore, theksohet se duhet nė mėnyrė proaktive tė ndiqen dhe tė dėnohen autorėt e trafikimit seksual dhe tė punės, pėrfshirė zyrtarėt bashkėfajtorė nė trafikim.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi