Lirohet Albin Kurti

Shko poshtė

Super Lirohet Albin Kurti

Mesazh nga Lim-On prej Tue Jun 15, 2010 9:23 am
Lideri i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, ėshtė dėnuar me
nėntė muaj heqje lirie nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė, dhe menjėherė
ėshtė liruar nė shtėpi, duke qenė se ai mė herėt ka mbajtur 11 muaj
paraburgim gjatė administrimit tė Kosovės nga misioni i OKB-sė.
Siē
dihet, nga tre pika tė aktakuzės, para disa muajsh i ishte hequr njė,
ndėrkaq tė hėnėn Kurtit i ėshtė hequr edhe njė tjetėr, ajo pėr "Tentim
pėr shkaktimin e rrezikut tė pėrgjithshėm", pėr t’i mbetur vetėm
aktakuza pėr “pengimin e personave nė kryerjen e detyrave tė tyre
zyrtare”.
Pėr pikėn e fundit pėr tė cilėn ngarkohej, Kurti u dėnua me 9 muaj
burg. Por, meqė lideri i “Vetėvendosje” ka qėndruar nė paraburgim pėr
11 muaj, dėnimi prej 9 muajsh hyn nė llogari tė periudhės sė
paraburgimit. Kjo do tė thotė se Kurti lirohet dhe me kėtė vendim merr
fund procesi i stėrzgjatur ndaj tij.
Seanca gjyqėsore filloi pas njė numri shtyrjesh meqė Kurti nuk u
paraqit nė gjykatė me arsyetimin se nuk e njihte institucionin e
drejtuar nga EULEX-i. Ai u paraqit pėr herė tė parė nė gjykatė pasi dy
ditė mė parė u arrestua nga Policia e Kosovės.
Misioni evropian pėr sundimin e ligjit nuk e komentoi vendimin e
gjyqit, por tha se e mirėpriste punėn e policisė sė Kosovės,
prokurorisė dhe tė gjykatėsve.

_________________
Levizja Vetevendosje
avatar
Lim-On
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 16822
Mosha : 27
Viti: : 03/03/1990
Vendbanimi: : n'Shqypnii
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 28/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi