Kosova, shembull nė rajon pėr luftimin e korrupsionit

Shko poshtė

Super Kosova, shembull nė rajon pėr luftimin e korrupsionit

Mesazh nga Ditta prej Wed Jun 16, 2010 7:44 pm

Gjendja nė veri dhe domosdoshmėria e prezencės sė institucioneve tė
Kosovės atje, statusi i Kosovės, Kosova shtet i pavarur dhe sovran, dhe
integriteti territorial, janė ēėshtje tė panegociushme- ka thėnė kryeministri
Hashim Thaēi nė njė intervistė pėr BBC-nė.

“Tri ēėshtje janė plotėsisht tė panegociushme pėr Republikėn e Kosovės. E
para, ne nuk pajtohemi me gjendjen nė veri dhe punojmė maksimalisht qė gjendja
tė ndryshojė atje, tė kemi sundim tė ligjit, tė organizojmė zgjedhje tė lira nė
tri komuna, pastaj tė provojmė komunėn e re e nė tė njėjtėn kohė tė vazhdojmė
angazhimet shtesė socio-ekonomike dhe tė formojmė edhe fondin e veēantė pėr
veri, dhe shumė shpejt institucionet e Kosovės do tė kenė prezencėn e vet nė atė
pjesė tė territorit tė Republikės sė Kosovės. Ēėshtja e dytė, qė ėshtė
plotėsisht e pėrjetshme e pėrgjithmotshme, ėshtė statusi i Kosovės, Kosova shtet
i pavarur dhe sovran. Dhe ēėshtja e tretė, integriteti territorial i Republikės
sė Kosovės ėshtė i respektuar, i garantuar dhe i njohur ndėrkombėtarisht”, ėshtė
shprehur kryeministri.
Thaēi ka thėnė se pret qė gjatė kėsaj vere tė hapet dialogu pėr liberalizimin
e vizave ashtu qė tė arrihet me procesin e marrėdhėnieve tregtare me BE-nė qė tė
hapet edhe procesi i asociim-stabilizimit, dhe nė tė njėjtėn kohė tė shihet edhe
mundėsia e afrimit tė Kosovės sa mė shpejt nė strukturat e partneritetit pėr
paqe si parakusht apo si parafazė pėr anėtarėsim nė NATO.
Sa i pėrket luftės kundėr korrupsionit, Thaēi ka thėnė se qeveria qė udhėheq
ka thyer heshtjen dhjetėvjeēare tė tolerimit tė korrupsionit dhe krimit tė
organizuar, dhe se pret njė rol mbėshtetės nga autoritetet ndėrkombėtare pėr
ndėrtimin e shtetit demokratik dhe luftimin e tė gjitha dukuritė negative. Ai ka
kėrkuar edhe unifikimin e spektrit politik kosovar nė luftė kundėr tė keqes qė
nuk duhet tė politizohet, duke shtuar se “Kosova aktualisht ėshtė shembull nė
rajon pėr luftimin e korrupsionit, krimit tė organizuar dhe dukurive tė tjera
negative”.
“Natyrisht qė kjo betejė do tė ketė adresa, ka adresa tė shumta, adresa tė
cilat nuk duhet tė ndihen rehat, por nė tė njėjtėn kohė nė asnjė rrethanė nuk
duhet qė ky proces tė politizohet, pėrkundrazi duhet tė respektohet pėr vėnien e
ligjshmėrisė dhe respektimin e plotė tė standardeve demokratike dhe shtetit
ligjor”, ka shtuar kreu i Qeverisė.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Kosova, shembull nė rajon pėr luftimin e korrupsionit

Mesazh nga Albi-Wolf prej Wed Jun 16, 2010 10:41 pm

bravoo
avatar
Albi-Wolf
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3142
Vendbanimi: : istogu city
Aktiviteti :
50 / 10050 / 100

Registration date : 08/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi