Ēmenden” temperaturat, 40 gradė nė disa vende nė Shqipėri

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Ēmenden” temperaturat, 40 gradė nė disa vende nė Shqipėri

Mesazh nga Daffina prej Sun Jul 18, 2010 4:39 pm

Tiranė, 18 korrik - I nxehti afrikan qė ka pushtuar vendin tonė do tė na shoqėrojė, sė paku, deri nė fundjavėn tjetėr. Sipas meteorologėve nė Shqipėri, temperaturat do tė vijnė nė rritje dhe gjatė ditės sė sotme, ku pritet qė termometri tė shėnojė plot 40 gradė celcius, vlera kėto qė do ruhen edhe gjatė fillimit tė javės qė po vjen. Sipas parashikuesve tė motit, edhe ditėt qė sapo lamė pas nuk kanė qenė shumė mė tė ulėta, pasi nė qytete si Kuēova apo Berati, zhiva e termometrit ka shėnuar mbi 38 gradė celcius. "Temperaturat do tė vazhdojnė tė jenė tė larta, - ka shpjeguar meteorologia, Lajda Porja. - Pritet tė jemi me mot tė kthjellėt dhe me kėto vlera tė temperaturave deri nė datėn 24 korrik. Duke filluar qė nga e enjtja e javės tjetėr ne presim tė kemi njė rėnie, por kjo rėnie do jetė me 3-4 gradė, pra jo shumė e ndjeshme", - ka shpjeguar mė tej ajo. Nė ktė situatė, kur zhiva e termometrit vijon tė rritet, mjekėt kėshillojnė tė gjithė popullatėn qė tė evitojnė daljet, sidomos nė orėt e drekės, kur janė dhe temperaturat mė larta, ndėrkohė qė ende nuk ėshtė raportuar tė ketė pasur viktima nga vapa. Kjo valė e tė nxehtit afrikan, e cila ka pėrfshirė edhe vendin Kosovėn, ka pushtuar njė pjesė tė mirė tė Europės, ndėrsa epiqendra ėshtė Italia qė po pėrballet me temperatura shumė tė larta.

_________________
Nuk dua pasuri, por dinjitet dhe krenari..
avatar
Daffina
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3911
Vendbanimi: : Kosov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi