Mė 9 shtator “bie” rezoluta serbe

Shko poshtė

Super Mė 9 shtator “bie” rezoluta serbe

Mesazh nga Zyma prej Sun Aug 22, 2010 5:25 pm

Rezoluta e serbe, e cila kėrkon nga Asambleja e Pėrgjithshme e
Kombeve tė Bashkuara tė merr qėndrim politik rreth mendimit qė ka dhėnė
Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė pėr ligjshmėrinė e pavarėsisė sė
Kosovės, ėshtė futur nė rend tė ditės. Sipas media serbe, ajo do tė
hedhet nė votim mė 9 shtator.
Gazeta serbe “Novosti” duke u
thirrur nė burimet e saj diplomatike nė Nju-Jork, shkruan sot se atė
ditė, pra mė 9 shtator, do tė shqyrtohen edhe disa pika tė tjera.
Udhėheqėsi i radhės i asamblesė sė Pėrgjithshme, libanezi Ali Triki,
pėrveē rezolutės serbe rreth Kosovės, ka futur nė rend tė ditės edhe
disa pika tė tjera.
Sipas kėsaj gazete, pėrveē kundėrshtarėve tė rezolutės serbe, nuk
janė tė pakėt edhe ata nė Serbi tė cilėt mendojnė se mė 9 shtator
Serbia do tė korrė edhe njė humbje tjetėr.
“Prishtina dhe Beogradi duhet qė problemet e pazgjidhura t’i
zgjidhin me dialog, para sė gjithash statusin e Kosovės, pasi sipas tė
drejtės ndėrkombėtare, secesioni i njėanshėm nuk ėshtė i pranueshėm”,
thuhet nė rezolutėn serbe rreth Kosovės, kundėr sė cilės ende pa u
votuar janė shprehur Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe shumica e
shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian.
Shtetet me demokraci dhe ekonomi mė tė fortė nė botė, tė cilat
tashmė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, i kanė kėrkuar Serbisė qė tė
heq nga teksti i rezolutės pjesėn ku pėrmendet statusi i Kosovės, pasi
sipas tyre ajo ėshtė ēėshtje e kryer dhe qė nuk mundet mė tė diskutohet.
Prishtina zyrtare pret qė nė koordinim me shtetet qė e kanė njohur
Kosovėn do tė arrijnė tė bindin shumicėn e vendeve anėtare tė OKB-sė qė
tė votojnė kundėr rezolutės serbe dhe kėshtu tė konfirmojnė mendimin e
Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, sipas tė cilit Deklarata e
Pavarėsisė sė Kosovės nuk bie ndesh me tė drejtėn ndėrkombėtare

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi