Faji i Serbisė

Shko poshtė

Super Faji i Serbisė

Mesazh nga Zyma prej Sun Aug 22, 2010 5:27 pm


Christian Schwarz-Schilling thotė se Serbia ėshtė fajtori
kryesor pėr luftėrat dhe zhvillimet e kėqija nė Ballkanin Perėndimor.
Sipas tij, Serbia po e pengon edhe pėrparimin e Kosovės duke vėnė nė
dyshim statusin e saj. Diplomati gjerman vlerėson se kjo ėshtė edhe
arsyeja pse Kosova nuk po mund tė lidhė marrėveshje me organizata
ndėrkombėtare.
Ish-pėrfaqėsuesi i Lartė nė Bosnjė e
Hercegovinė, Christian Schwarz-Schilling ka deklaruar se Serbia ėshtė
fajtore pėr tė gjitha zhvillimet negative nė rajon.
Diplomati gjerman ka thėnė se Serbia po e pengon edhe pėrparimin e
Kosovės, sepse nė mėnyrė tė vazhdueshme e vė nė dyshim statusin e saj.
Si pasojė, Kosova edhe me tej nuk mund tė bėjė marrėveshje me
organizata ndėrkombėtare.
Schwarz-Schilling ka komentuar edhe rreth vizitės sė ministrit tė
Jashtėm gjerman, Guido Westerwelle, nė Beograd, tė enjten e ardhshme, e
cila, sipas tij, nuk do tė ketė shumė efekt.
Nė njė intervistė pėr programin boshnjak tė radios Deutsche Welle,
Schwarz-Schilling duke komentuar pėr tė kaluarėn e pėrgjakshme tė
Ballkanit ka thėnė se edhe Kroacia ka njė pjesė tė fajit, por sipas
tij, fajtori numėr njė ėshtė Serbia, e cila ka iniciuar luftėrat.
“Edhe Kroacia nė njė masė tė mirė i ka kontribuar luftės nė Bosnjė e
Hercegovinė”, ėshtė pėrgjigjur Schwarz-Schilling. Por sipas tij, faktet
historike megjithatė tregojnė se luftėn e ka iniciuar Slobodan
Millosevic, sepse nuk e kishte lejuar pavarėsimin e republikave tė
atėhershme jugosllave.
Ai ka kritikuar Serbinė qė nuk ka pranuar deri tani rezultatet e
pasluftės, sepse nuk dėshiron tė pranojė pavarėsinė e Kosovės dhe e
mbėshtetė politikėn e presidentit tė Qeverisė sė Republikės Serbe,
Milorad Dodik.
“Serbia i ofron ndihmė tė vazhdueshme Dodikut, i cili ėshtė i njohur
pėr deklaratat e llojit 'Sarajeva nuk ėshtė vendi im' apo 'Sarajeva
ėshtė Teheran'. Ai hap pėrfaqėsitė e tij konsullore nėpėr botė dhe
sillet si shef shteti. Serbia e pengon edhe pėrparimin e Kosovės, sepse
nė mėnyrė tė vazhdueshme e vė nė dyshim statusin e saj”, ka thėnė ai.
Pėr luftėrat e pėrgjakshme dhe stagnimin e vendeve tė Ballkanit
Perėndimor, Schilling fajėson edhe Evropėn, e veēanėrisht Gjermaninė.
“Gjermania, duke qenė mė e afėrta gjeografikisht dhe njėkohėsisht,
vendi mė i rėndėsishėm i Evropės Qendrore, ėshtė dashur tė tregojė
vullnet politik dhe krizėn jugosllave ta vėrė nė pikėn e parė tė rendit
tė ditės. Megjithatė, Gjermania lidhur me kėtė ēėshtje nuk ka qenė
aktive as nė Bashkimin Evropian, e as nė NATO.
Ata besonin se intervenimi i Gjermanisė nė NATO do tė binte ndesh me
kushtetutėn. Ndėrsa, kur pas tri vitesh Gjykata Kushtetuese e
Gjermanisė konfirmoi se intervenimi i NATO-s nuk binte ndesh me
kushtetutėn, atėherė veē ishte bėrė vonė”, ka vlerėsuar Christian
Schwarz-Schilling.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi