Sipas patrikut serb, Kosova ėshtė “krahinė jugore e Serbisė”

Shko poshtė

Super Sipas patrikut serb, Kosova ėshtė “krahinė jugore e Serbisė”

Mesazh nga D3M1 prej Sun Oct 03, 2010 8:53 pmPejė, 3 tetor (e plotėsuar) “Apeloj te tė gjithė faktorėt e fuqisė nė botė, nė duart e tė cilėve ėshtė fati i Kosovės dhe Metohisė qė tė mos bėjnė mėkat me nxjerrjen e vendimit pėr statusin e krahinės jugore serbe, me tė cilėn populli serb do tė privohej nga e drejta shekullore pėr atdheun e vet”, tha kreu i Kishės Ortodokse serbe Irinej pas kurorėzimit nė Patrikanėn e Pejės.

“Po i drejtohem jo vetėm popullit ortodoks nė Kosovė e Metohi, por edhe popullit tė ndershėm shqiptar dhe tė gjithė banorėve tė kėtushėm, i ftoj pėr paqe dhe bashkėjetesė, gjithnjė tė bazuar nė drejtėsinė e zotit dhe atė njerėzore”, vijoi ai.

Sipas tij, populli serb nuk ka shtet tjetėr qendror (amė), pos vendit Serbi, nė pėrbėrje tė sė cilės me shekuj ėshtė “Kosovė e Metohia”, ka thėnė Irinej. “Ajo (Kosova) ka mjaft hapėsirė jetėsore dhe vend pėr bashkėjetesė tė serbėve, shqiptarėve dhe popujve tjerė” Kėta dy popuj me shekuj kanė jetuar bashkė, pėrse nuk do tė mundnin edhe sot”, pyeti nė fjalėn e tij patriku serb.

Pasi vlerėsoi se janė shkatėrruar kishat e manastiret, janė djegur edhe shtėpitė, populli ėshtė dėbuar nga vatrat shekullore dhe nė pjesė tė madhe ėshtė shpėrngulur anembanė botės, ai tėrhoqi vėrejtjen se “Kosova e Metohia sot janė ka qindra mijė tė dėbuar tė popullit serb, fshihen gjurmėt e tij shpirtėrore, rrėnjė historike”.

“Ata presin ditėn dhe mundėsinė pėr t’iu kthyer vatrave tė veta, ndonėse tė rrėnuara e tė djegura. Vetėm tė paktėt dhe mė tė guximshmit kanė pasur sukses tė kthehen nė vatrat e veta”, shtoi ai.

Ceremonia e inaugurimit ka nisur qė nė orėn 10 tė paradites sė sotme.

Presidenti i Serbisė, Boris Tadiq, ėshtė njė nga liderėt serbė qė mori pjesė nė ceremoni, pasi, siē ėshtė thėnė, ka marrė leje pėr tė hyrė nė Kosovė pėrmes zyrės sė Pėrfaqėsuesit tė BE-sė nė Beograd, raporton Radio Evropa e Lirė.

Por, nuk janė lejuar tė shkojnė nė Pejė dy liderė opozitarė, Velimir Iliq i Partisė Serbia e Re dhe Tomislav Nikoliq - Partia Serbe e Progresit, meqė nuk kanė pasur leje pėr tė vizituar Kosovėn nė cilėsinė e zyrtarėve.

Qeveria e Kosovės, ditė mė parė, ka thėnė se kur ėshtė fjala pėr vizita tė karakterit fetar do tė jetė fleksibile, duke lejuar hyrjen nė Kosovė tė zyrtarėve tė lartė serbė.
Megjithatė, sikur herėt tjera, ėshtė kėrkuar qė tė respektohet karakteri i vizitės dhe tė mos jepen deklarata politike.

Policia e Kosovės njoftoi se janė tė paktėn 2 500 qytetarė qė kanė ardhur nga Serbia pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e inaugurimit tė patriarkut Irinej.

Plani operativ pėr kėtė ditė ėshtė hartuar nė mes tė Policisė sė Kosovės, asaj tė EULEX-it dhe KFOR-it.
Zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans-Dieter Wichter i tha Radios Evropa e Lirė se siguria ėshtė nė nivelin e duhur.

“Mendoj se ēdo gjė po shkon nė rregull sa i pėrket sigurisė. Ne po ofrojmė siguri pėr tė gjithė njerėzit, pėrfshirė kėtu edhe mysafirėt e lartė. Po ofrojmė siguri edhe pėr presidentin. Po i ndihmojmė Policisė sė Kosovės dhe EULEX-it qė po ofrojnė sigurinė jashtė, ndėrsa ne ofrojmė sigurinė brenda manastirit, ku po zhvillohet ceremonia”, tha Wichter.

Lehtėsim nė organizimin e ceremonisė dhe arritjen e marrėveshjeve nė lidhje me tė ftuarit dhe mbarėvajtjen e ngjarjes fetare, ka ofruar ambasadori grek nė Prishtinė, i cili tash njė kohė ndėrmjetėson mes Kishės Ortodokse Serbe dhe institucioneve tė Kosovės.
Inaugurimi i sotėm i patriarkut Irinej ėshtė i treti me radhė, meqė ai ka mbajtur dy ceremoni tė tilla nė muajin janar nė Beograd, kur edhe ka marrė detyrėn e kreut tė Kishės Ortodokse Serbe. Kjo ėshtė hera e parė qė njė ceremoni e tillė inauguruese e krerėve ortodoksė serbė, mbahet nė Kosovė, qė nga shpallja e pavarėsisė.
Ndonėse Policia e Kosovės nuk ka marrė asnjė kėrkesė nga zyrtarė tė Serbisė pėr sigurimin e tyre gjatė ditės sė sotme nė inaugurimin e patrikut Irinej nė Patrikanėn e Pejės, ajo ka angazhuar rreth 900 zyrtarė policor tė cilėt sė bashku me KFOR-in dhe EULEX-in kanė ndėrmarrė tė gjitha masat e nevojshme pėr sigurimin dhe garantimin e plotė tė sigurisė, duke pėrfshirė edhe pėrcjelljen e grupeve apo delegacioneve tė ndryshme qė do tė vijnė nė Kosovė.

Sipas medieve serbe nė ceremoninė e inaugurimit tė udhėheqėsit tė 45-tė tė Kishės Ortodokse Serbe kanė marrė pjesė diku 1 500 deri nė 5 000 besimtarė, tė ardhur nė mėnyrė tė organizuar me 50 autobus, tė cilėt qė nė hyrje nė Kosovė dhe deri nė destinacion janė pėrcjellė nga Policia e Kosovės.
Tash pėr tash nuk njoftohet tė ketė ndodhur ndonjė problem i theksuar. Ndėrsa, po sipas medieve serbe, gjatė ditės sė sotme nėpėr disa rrugė tė Pejės janė vėrejtur pllakate tė ngjitura me portretin e patriarkut serb dhe me mesazhe tė shkruara nė gjuhėn angleze “Kriminal lufte” dhe “Shko nė ferr”. Kėto pllakate gjatė mesditės i ka hequr KFOR-i.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Sipas patrikut serb, Kosova ėshtė “krahinė jugore e Serbisė”

Mesazh nga D3M1 prej Sun Oct 03, 2010 8:56 pm

hahahaha qysh po shohin endrra me hy hapur more
ncncncncncncnc

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Sipas patrikut serb, Kosova ėshtė “krahinė jugore e Serbisė”

Mesazh nga Zyma prej Mon Oct 04, 2010 8:03 am

O ti Irinej e ke hup Kosoven qysh 1999 hajt shnet tash

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Sipas patrikut serb, Kosova ėshtė “krahinė jugore e Serbisė”

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Mon Oct 04, 2010 12:34 pm

Shum i Du kta qe shohin endrra n`pik dites me sy t`hapuR, Kisssssss Serbia (K) (K)

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Sipas patrikut serb, Kosova ėshtė “krahinė jugore e Serbisė”

Mesazh nga Ditta prej Mon Oct 04, 2010 12:37 pm

kqyr se po ju cingerron ora n`mengjes :P

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Sipas patrikut serb, Kosova ėshtė “krahinė jugore e Serbisė”

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi