Fryma e Re “ia tregon” Kosovės rrugėn

Shko poshtė

Super Fryma e Re “ia tregon” Kosovės rrugėn

Mesazh nga D3M1 prej Thu Oct 07, 2010 6:44 pmPartia Fryma e Re, e porsaformuar, pėrmes njė deklarate pėr media, ka shpalosur themelet e saj, duke bėrė tė ditur se rruga qė ajo ofron, ėshtė rruga e zhvillimit, rruga drejt rikthimit tė dinjitetit tė kosovarit, rruga qė e ēon Kosovėn drejt anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian.
“Pas njė historie tė gjatė pėrpjekjesh dhe sfidash ekzistenciale pėr liri, Republika e Kosovės ndodhet para njė udhėkryqi tė ri historik. Pyetja qė sot shfaqet para nesh nė kėtė udhėkryq ėshtė e thjeshtė: a kemi luftuar dhe sakrifikuar pėr njė shtet si ky qė e kemi sot?”.

“Tė gjithė e kemi ditur se do tė duhej kohė pėr lulėzimin e fryteve tė lirisė. Por nuk kemi pritur se shteti i Kosovės do tė kthehej kaq shpejt nė njė vend ku mirėqenia elementare ėshtė luks; ku ndershmėria nuk shpaguhet; ku ligji shkelet pamėshirshėm nga ata qė kanė fuqi; ku qytetarėt jetojnė nė ankth pėr tė ardhmen e fėmijėve tė tyre”.

“Shteti i ėndrrave tona sot u ofron shtetasve tė vet njė jetė pa dinjitet. Pėr mė tepėr, elitat politike po ua humbasin kosovarėve edhe gjėnė mė tė ēmuar tė shpirtit njerėzor: shpresėn pėr njė ditė mė tė mirė... Shtetasve tė Kosovės sė shpejti do t'u kėrkohet tė vendosin pėr drejtimin qė do ta marrė vendi gjatė katėr viteve tė ardhshme. Nė kėtė udhėkryq tė rėndėsishėm ata do tė kėrkojnė ta zgjedhin njė rrugė, e cila do t'ua kthejė dinjitetin dhe do ta mundėsojė jetėsimin e fryteve tė lirisė”, thuhet nė deklaratėn e Frymės sė Re, sipas sė cilės “drejt kėsaj rruge Kosovėn mund ta shtyjė vetėm njė ‘Frymė e Re’”.

“Derisa e gjithė shoqėria jonė pėrkulet me respekt para sakrificės sė atyre qė kontribuuan pėr lirinė e vendit, konstatojmė se meritat e sė kaluarės nuk i japin askujt tė drejtėn pėr tė na e mbajtur peng tė ardhmen. Sfidat qė i kemi pėrpara kėrkojnė aftėsi dhe angazhime politike tė tjera nga ato qė na janė dashur gjatė periudhės ēlirimtare”.

Momenti i sotėm, sipas Frymės sė Re, tė themeluar nga Ilir Deda dhe Shpend Ahmeti, thėrret pėr njė bashkim tė ri forcash dhe energjish pėrparimtare. Momenti i sotėm, sipas kėsaj partie, thėrret pėr njė frymė e cila politikėn e sheh si shėrbim, e jo si interes; njė frymė e cila sheh pėrtej pėrēarjeve tė sė kaluarės dhe drejt arritjeve tė sė ardhmes; njė frymė e cila mishėron atdhedashurinė e sinqertė me mendėsinė pėrparimtare tė shekullit XXI.

“Rrugėn drejt zhvillimit ekonomik tė Kosovės mund ta ndėrtojė vetėm njė forcė e cila e ka vizionin e duhur pėr tė ardhmen dhe vullnetin e sinqertė pėr ta kthyer atė nė realitet. Njė forcė e tillė nuk udhėhiqet nga interesat e ngushta klanore, por nga parimet universale tė lirisė, drejtėsisė dhe barazisė sė mundėsive. Njė forcė e tillė nuk e sheh ekonominė me syzat e ngurta tė ideologjisė, por e sheh tregun e lirė si njė forcė e cila bashkėdyzohet me dorėn e shtetit pėr ta rritur mirėqenien e pėrgjithshme. Mbi tė gjitha, njė forcė e tillė, prapa statistikave ekonomike, e sheh njeriun – fėmijėn qė kėrkon shkollim, tė sėmurin qė kėrkon shėrim, punėtorin qė kėrkon punė, viktimėn qė kėrkon drejtėsi”. /Telegrafi/

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Fryma e Re “ia tregon” Kosovės rrugėn

Mesazh nga GentleMan prej Wed Oct 13, 2010 8:53 am

un mendoj dhe me plot sinqeritet them se kta 2 djelmosha jan te aft..
kur se ky ILIR DEDAJ ishte ne parlamentin nderkombetar dhe ne genev deputet... kshtu qe ky sipas meje dote jete i derguar nga shtetet e bashkuara te amrikes te kandido per kryetar kosove..
edhe ju premtoj se dote fiton si kryetar kosove.. ngone qet lordin

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi