Ambasadorėt ia “shohin hairin” krizės politike

Shko poshtė

Super Ambasadorėt ia “shohin hairin” krizės politike

Mesazh nga GentleMan prej Wed Oct 13, 2010 8:51 am

Dorėheqja e Fatmir Sejdiut nga posti i presidentit dhe kriza e shkaktuar pas saj ka ndikuar nė stopimin e ndryshimeve nė stafin diplomatik tė Kosovės.


Mosmarrėveshjet ndėrmjet partnerėve tė koalicionit qeverisės PDK-LDK kanė ndikuar qė pėr shumė procese tė pritet mbajtja e zgjedhjeve tė parakohshme dhe konsolidimi i institucioneve tė reja, shkruan Koha Ditore.Kjo ka ndodhur edhe me ndryshimet eventuale nė stafin diplomatik tė Kosovės, tė paralajmėruar gati para dy muajsh nga Ministria e Punėve tė Jashtme tė Kosovės.Andaj, ambasadorėt kosovarė duke se “ia kanė parė hairin” krizės politike nė Kosovė, pasi qė, sipas zėvendėsministres tė Punėve tė Jashtme, Vlora Ēitaku, ēėshtja e ndryshimeve nė stafin diplomatik ėshtė shtyrė pėr njė afat tė papėrcaktuar, apo deri nė zgjedhjen e presidentit tė ri.Zėvendėsministrja Ēitaku ka deklaruar se politika e jashtme ėshtė njė domen nė tė cilin presidenti i Kosovės ėshtė autoritet mė i lartė dhe vendimi pėr ndryshim nė stafin diplomatik duhet tė merret ne koordinim mes presidentit-kryeministrit dhe ministrit tė Jashtėm.E pyetur se ku qėndron problemi qė pėr kėto ndryshime nuk mund tė konsultohet me ushtruesin e detyrės sė presidentit, Ēitaku e ka arsyetuar me mos urgjencėn e kėsaj ēėshtjeje.“Jo, ushtruesi i detyrės i ka tė gjitha kompetencat qė i ka presidenti. Mirėpo, ju duhet ta kuptoni kontekstin politik mė tepėr, se nuk ėshtė ēėshtje me karakter urgjent”, ka thėnė zėvendėsministrja e Punėve tė Jashtme.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi