Partitė tėrhoqėn shortin

Shko poshtė

Super Partitė tėrhoqėn shortin

Mesazh nga Zyma prej Sat Nov 20, 2010 6:54 pm


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka organizuar tė shtunėn tėrheqjen e shortit nga partitė politikė, tė cilat do tė marrinė pjesė nė zgjedhjet parlamentare tė 12 dhjetorit tė kėtij viti. PDK-ja do tė ketė numrin “49”; LDK-ja “36”; AAK-ja “43”; AKR-PD-PSD dhe disa parti tė tjera qė pėrbėjnė kėtė koalicion do tė identifikohen me numrin “31”; LDD-ja “27”; Lėvizja Vetėvendosje! “40”; Fryma e Re “25”, etj. Valdete Daka, kryetare e KQZ-sė, pas tėrheqjes sė shortit ka thėnė se institucioni qė drejton, pėrkundėr kohės sė shkurtėr, ėshtė pėrgatitur pėr tė organizuar zgjedhjet e 12 dhjetorit. Megjithėkėtė ajo ka kėrkuar edhe ndihmėn e mekanizmave tė tjerė vendorė e ndėrkombėtarė qė ta ndihmojnė KQZ-nė nė mėnyrė qė ky proces tė shkojė normalisht.Pėr zgjedhjet e jashtėzakonshme tė 12 dhjetorit nga KQZ-ja janė certifikimin e 29 subjekteve politike, shtatė u pėrkasin shqiptarėve, tetė janė nga radhėt e serbėve, katėr subjekte boshnjake, 2 turke dhe 8 subjekte nga komunitetet e tjera.Pas dorėheqjes sė Fatmir Sejdiut nga posti i presidentit tė Republikės sė Kosovės, ishte vendosur qė zgjedhjet parlamentare, tė parakohshme, tė mbahen nė shkurt tė vitit tjetėr. Mirėpo me tėrheqjen e LDK-sė nga koalicioni qeverisės, i cili drejtohej nga PDK-ja, vendi u fut nė krizė institucionale dhe si rrjedhojė u vendos pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė jashtėzakonshme mė 12 dhjetor.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 34
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi