Greqi, Athina kthehet nė fushė beteje

Shko poshtė

Super Greqi, Athina kthehet nė fushė beteje

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Dec 16, 2010 1:07 amSheshi para Parlamentit grek nė Athinė ėshtė shndėrruar nė njė arenė pėrleshjesh mes protestuesve dhe forcave policore.

Nė grevėn e shtatė tė pėrgjithshme qė zhvillohet nė Greqi brenda 9 muajsh, mitingjet e protestat kanė degjeneruar nė akte tė dhunshme.

Grupe tė rinjsh kanė hedhur bomba molotov ndaj forcave tė policisė, i kanė vėnė zjarrin hyrjes sė Ministrisė sė Financave, ndėrsa kanė djegur edhe shumė makina.

Pėrleshjet kanė vijuar edhe nė orėt e pasdites. Qindra tė rinj studentė iu bashkuan protestuesve dhe vijuan pėrleshjet me forcat e rendit nė sheshin “Eksarqia” dhe rruget pranė Politeknikumit tė Athinės, nė rrugėn “Patision”.

Tė rinjtė dilnin prej oborrit tė Politeknikumit dhe qė andej hidhnin gurė dhe mjete tė forta kundėr forcave tė policisė, tė cilat pėrgjigjeshin me gaz lotėsjllės dhe kimikate.

Policia njoftoi se deri tani ka ndaluar 38 vetė nėn akuzėn e pjesėmarrjes nė akte dhune, ndėrsa tė paktėn tre vetė raportohet se kanė marrė plagė tė lehta dhe janė dėrguar nė spital.

Ish-ministri i Transportit nė qeverinė Karamanlis, Sotiris Haxidhaqis, u sulmua nga njė grup protestuesish dhe u dėrgua nė spital. Dėme u regjistruan edhe nė dy banka dhe nė zyrat e postės nė sheshin “Sindagma”.

Policia njfotoi se do tė patrullojė nė rrugėt kryesore tė Athinės edhe gjatė orėve tė natės, me qėllim parandalimin e akteve tė dhunės prej grupeve tė protestuesve qė vazhdojnė tė qėndrojnė nė sheshin “Eksarqia” dhe Politeknikumin e Athinės.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Greqi, Athina kthehet nė fushė beteje

Mesazh nga GentleMan prej Thu Dec 16, 2010 9:25 am

mir ja kan bo, qeshtu duhet edhe na tonve me jau ba

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi