Perhapja e zhdukjeve te femijve ne Maqedoni

Shko poshtė

Super Perhapja e zhdukjeve te femijve ne Maqedoni

Mesazh nga Albii prej Thu Dec 16, 2010 1:27 am

Perhapja e zhdukjeve te femijve vetem (shqiptare) ne Maqedoni


Pėrderisa fėmijėt tani dy muaj me radhė janė nė rrezik
permanent nga kidnapuesit, ministrja e Punėve tė Brendshme, Gordana
Jankullovska kėrkon mė tepėr kohė pėr parandalimin e kėsaj dukurie.
Tentimet pėr kidnapim tė fėmijėve posaēėrisht janė prezente nė fshatrat
dhe qytete e banuara me shqiptarė, ku kohėn e fundit janė paraqitur
rreth dhjetė raste tė kėtilla.
“Duhet mė tepėr kohė pėr shqyrtimin e kėtyre rasteve pėr tė
verifikuar nė hollėsisht dėshmitė”, ka deklaruar Jankullovska, e pyetur
pėr masat qė po i ndėrmerr policia.
Tė ballafaquar me njė injorim tė kėtillė tė kėsaj dukurie nga
policia, nėpėr shkollat fillore mbizotėron panik. Shkollat kanė filluar
tė vetėorganizohen pėr tė penguar
Kidnapimin e nxėnėsve, pasi kohėn e fundit janė vėrejtur shumė raste
kur persona tė panjohur me vetura pa targa tentojnė t’i mashtrojnė
fėmijėt tė futen nė veturat e tyre. Si masa mbrojtėse arsimtarėt
kėshillojnė nxėnėsit qė tė mos bisedojnė me tė panjohur.
Si pasojė e kidnapimeve tė shpeshta tė fėmijėve, nė Tetovė janė
realizuar takime tė shumta mes drejtorėve dhe pėrgjegjėsve tė shkollave
fillore dhe Sektorit pėr Punė tė Brendshme (SPB).
“Drejtorėt i informuam nėse vėrejnė persona tė panjohur apo tė
dyshimtė nė afėrsi tė shkollės, menjėherė tė lajmėrojnė policinė, si dhe
t’i kėshillojnė fėmijėt qė tė jenė mė tė kujdesshėm”, deklaroi Marjan
Josifoski, zėdhėnės i SPB-sė nė Tetovė. Ai gjithashtu shtoi se nė afėrsi
tė ēdo shkolle fillore nė kėtė rajon do tė ketė policė tė cilėt do ta
vėzhgojnė situatėn.
Pėrderisa nuk ka sinjale pėr gatishmėri tė policisė tė pengojė
kidnapimet, kryepolicja Jankullovska tregon gatishmėri pėr t’u
prononcuar pėr ēėshtje tė cilat i shpifin mediat maqedonase. Gjatė ditės
sė marte, Jankullovska dha informata se MPB ėshtė duke i pėrcjellė tė
hyrat e parave.
“Sa i pėrket fondeve pėr financimin e organizatave radikale, ne si
MPB, nė lidhje me pjesėn e sigurisė sė bashku me shėrbime profesionale
tė cilat kanė tė bėjnė me kėtė materie, nė kontiunitet po i pėrcjellim
tė hyrat e parave, qė nė kėtė mėnyrė tė vėrejmė ndonjė mundėsi pėr
rrezik tė sigurisė”, tha Jankullovska.

Kidnapuesit mė tė shkathėt se policia

Kidnapuesit e fėmijėve duket se janė shumė mė tė shkathėt se policia
nė veprimet e tyre. Prej tre fėmijėve tė zhdukur nė katėrmujorin e parė
tė kėtij viti, policia nuk ka arritur tė zbulojė asnjėrin prej tyre. As
familjarėt e as opinioni ende nuk e din fatin e Mitat Ibrahimit tė
zhdukur mė 19 mars, Dane Memedit tė zhdukur mė 27 mars dhe Mirsada
Heldoviqit tė zhdukur mė 12 prill.
avatar
Albii
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 554
Aktiviteti :
1 / 1001 / 100

Registration date : 18/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi