Del Ponte akuza Shqipris

Shko posht

Super Del Ponte akuza Shqipris

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Fri Dec 17, 2010 4:45 pmPas akuzave t Dick Marty pr tregti organesh nga UCK-ja dhe kryeministri i Kosovs Hashim Thaci, ish-prokurorja e Gjykates Nderkombetare te Krimeve te Luftes ne Hage, Carla del Ponte eshte rishfaqur me kerkesen per hapa juridike dhe nje deklarat qe prek drejtprdrejt Shqiprin.(UPDATE)

Pas akuzave t Dick Marty pr tregti organesh nga UCK-s dhe kryeministri i Kosovs Hashim Thaci, ish-prokurorja e Gjykates Nderkombetare te Krimeve te Luftes ne Hage, Carla del Ponte eshte rishfaqur me kerkesen per hapa juridike dhe nje deklarat qe prek drejtprdrejt Shqiprin.

"Kjo e fundit pengoi hetimet fillestare", i tha Del Ponte agjensise gjermane te lajmeve DPA. "Hetimet pr kto shtje penale duhet te zhvillohen medoemos,- kembengul ajo, - por nuk duhet te kryhen nga autoritetet e Kosovs apo ato te Shqipris".

"Ata q tani than se t gjith jan t pafajshm", tha ish kryeprokurorja, aktualisht ambasadore e Zvicres ne Argjentine. Vetem EULEX-i, mund te marre pjese sipas saj ne hetime, por edhe ai duhet pergatitur per kete pune. Dicka mjekesore kishte ndodhur, sipas Del Pontes. Pas perfundimit te punes ne krye te Gjykates se Krimeve te Luftes, mesova e tronditur se ishin zhdukur dshmi pr heqjen eventuale t organeve.

"Ka patur prova gjaku,- rrefen Del Ponte,- shami, fotografi dhe gjra t tilla t ngjashme nga shtpia e verdh n Rribe n veri te Shqiperise. Pr ne ishte ather e qart se n ate shtpi kishte ndodhur dika. Hetimet fillestare te gjykates mbeten ne vendnumero, per shkak se Shqipria nderpreu bashkpunimin. Ve ksaj dshmitar nuk kishin pranuar t dshmonin. Ata kishin frike, thote del ponte, sepse ishin vrare disa nga dshmitart tan potenciale. Dyshimet e saj Del Ponte i pati publikuar pr her t par n nj libr t botuar n vitin 2008, dyshime te cilat qeveria e Shqipris dhe pala kosovare i kritikuan ashper si te pabaza.

Kryeprokurori serb per krimet e luftes, Vladimir Vukcevic pretendon nderkohe se mund te shkoje pertej raporti te Dick Marty-t me provat e reja qe disponon per kete ceshtje. Vukcevic tha ne nje konference per shtyp ne Beograd se i di emrat e personave te perfshire, por nuk deshiron t'i beje publike.

"Me hetimin tone kemi perparuar edhe me shume nga sa shkruan Dick Marty ne raportin e tij.Kemi emra, qe per momentin nuk dua t'i permend", tha Vukcevic.

Vukcevic ju referua edhe perpjekjes per bashkepunim me palen shqiptare.

"Tre vjet me pare, u perpoqem te punonim me koleget tane shqiptare, krijuam kontakte direkte me ta, ka qene janarin e 2008-tes persa me kujtohet. Tentuam te bashkepunonim me ta per te hetuar mbi trafikun e organeve njerezore", shtoi ai.

Zyrtari i larte shpjegoi me pas se ketij bashkepunimi i kishte dhene fund ministri shqiptar i drejtesise. Prokuroret serbe treguan permes nje video-projektori edhe foto nga ajri te zonave ne Shqiperi ku dyshohet te jene mbajtur te burgosurit serbe.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi